Druhá etapa úseku R2 pri Košiciach pôjde čoskoro do výstavby, sľubuje minister dopravy

Andrej Doležal spolu s Národnou diaľničnou spoločnosťou podpísali zmluvu o nenávratnom finančnom príspevku na výstavbu časti úseku Košice, Šaca - Košické Oľšany v objeme 165 miliónov eur.

30.08.2021 17:37
Andrej Doležal Foto:
Minister dopravy Andrej Doležal
debata (1)

Pre efektívne čerpanie eurofondov pôjde už v krátkom čase do výstavby ďalší dôležitý úsek rýchlostnej cesty R2. Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nom. Sme rodina) o tom informoval s tým, že v pondelok spolu s Národnou diaľničnou spoločnosťou (NDS) podpísali zmluvu o nenávratnom finančnom príspevku vo výške 165 mil. eur na výstavbu druhej etapy úseku R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany v dĺžke 14,3 kilometra.

„Finančné krytie tejto stavby je zabezpečené, v krátkom čase bude podpísaná aj zmluva so zhotoviteľom. Som rád, že už čoskoro sa tak začnú práce na tomto dôležitom úseku, ktorý vytvorí juhovýchodný obchvat mesta Košice a pomôže tak odbremeniť tranzitnú dopravu v meste,“ uviedol Doležal na sociálnej sieti.

R4 Prešov – severný obchvat, I. etapa Čítajte viac Analytici zverejnil hodnotenie výhodnosti druhej etapy prešovského obchvatu

NDS potvrdila, že z celkovej sumy určenej pre projekt novej R2 v objeme 165,3 mil. eur získa zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja takmer 140,5 mil. eur, zvyšných 24,8 mil. eur je spolufinancovanie zo štátneho rozpočtu. „Získané prostriedky budú použité napríklad na stavebné práce, nákup pozemkov a revitalizáciu mokradí Valalíky,“ uviedla vedúca oddelenia komunikácie NDS Eva Žgravčáková. R2 pri Košiciach po vybudovaní prvého a druhého úseku zabezpečí napojenie na diaľnicu D1 a R4 Košice – Milhosť. O termíne podpisu zmluvy so zhotoviteľom druhej etapy úseku R2 sa diaľničiari nezmienili.

Minister dopravy už minulý týždeň v Košiciach povedal, že NDS podpíše zmluvu so zhotoviteľom druhej časti úseku R2 pri Košiciach tento týždeň. „Táto výstavba bude prekračovať programové obdobie, koniec roka 2023, čiže je pravdepodobné, že tento projekt budeme fázovať, ale to nič nemení na tom, že sa z toho veľmi tešíme. Predpokladám, že stavenisko odovzdáme ešte na jeseň tohto roku,“ uviedol Doležal. Ak sa projekt nestihne dokončiť do konca roka 2023, dokedy je možné využiť peniaze Európskej únie z programového obdobia 2014 až 2020, bude podľa ministra doplatený z nového programového obdobia.

NDS vyhlásila súťaž na zhotoviteľa druhej časti úseku úseku R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany ešte v decembri 2018. Ponuky v súťaži s predpokladanou hodnotou zákazky 138 miliónov eur bez DPH predložilo pôvodne sedem uchádzačov, pričom tri boli vylúčené. Najnižšiu cenu navrhlo taliansko-slovenské združenie v zložení INC, Cesty SK a Cedis, a to 123,6 milióna eur bez DPH. NDS však tohto uchádzača vlani v septembri vylúčila. Úsek R2 by tak mala postaviť skupina firiem Eurovia SK a Eurovia CS s ponukou 132,6 milióna eur bez DPH. Začiatok stavebných prác je plánovaný tento rok, pričom výstavba by mala trvať tri roky.

Ďalšie tri ponuky bez DPH predložili združenia spoločností Hochtief SK, SMS a Tubau (132,9 mil. eur), Colas Slovakia a Váhostav – SK (takmer 139 mil. eur) a tiež Skanska SK a Skanska (140,6 mil. eur). Tender trvajúci už viac ako dva a pol roka sprevádzali námietky proti podmienkam v súťaži a proti vylúčeniu, ako aj odvolanie neúspešného uchádzača. Keďže ide o projekt financovaný zo zdrojov EÚ, mal by tender pred uzavretím zmluvy so zhotoviteľom preskúmať Úrad pre verejné obstarávanie.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #ministerstvo dopravy #R2 #Doležal
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy