Mobilní operátori pokračujú v expanzii 5G siete

Mobilný operátor Telekom pokračuje v expanzii 5G siete v Podunajskej nížine i okolí Bratislavy. Mobilná sieť od Slovak Telekomu má najnovšie pokrytie v ďalších 11 obciach. Ako informoval hovorca pre služby a financie spoločnosti Slovak Telekom Michal Korec, po pokrytí prvých troch obcí (Dunajská Lužná, Tomášov a Veľký Biel) prináša firma 5G sieť aj do obcí Čakany, Hviezdoslavov, Ivanka pri Dunaji, Kostolná pri Dunaji, Kráľová pri Senci, Kvetoslavov, Mierovo, Most pri Bratislave, Štvrtok na Ostrove a Vlky. Zároveň už je 5G sieť dostupná aj v Čiernej vode, časti obce Chorvátsky Grob. Súhrnne je 5G sieť k dispozícii už v 14 obciach a Bratislave. Telekom má aktuálne pokrytú aj väčšinu Bratislavy 5G sieťou, a to 17 bratislavských lokalít.

28.06.2021 15:26
5G Foto:
Ilustračné foto.
debata (1)

Mobilný operátor O2 Slovakia už v septembri 2020 pripravil verejnú testovaciu prevádzku 5G siete vo vybraných častiach Bratislavy, ktorá funguje doteraz. Aktuálne pokrýva ďalšie lokality na Slovensku, ktoré predstaví už čoskoro. Rovnako spolu s výrobcami zariadení testuje nové modely telefónov v sieti a optimalizuje ich parametre pre využitie novej siete od O2. „V tomto momente už pracujeme na pokrývaní ďalších lokalít na Slovensku," dodala pre agentúru SITA hovorkyňa O2 Tereza Molnár s tým, že vzhľadom na cieľ O2 vymeniť celú rádiovú sieť ide o jednu z najväčších investícií spoločnosti na Slovensku.

Mobilný operátor Orange Slovensko spustil vysokorýchlostnú 5G sieť 12. mája 2021. Zatiaľ je dostupná pre obyvateľov bratislavskej mestskej časti Petržalka a obyvateľov vybranej časti Banskej Bystrice. Ako informovala agentúru SITA hovorkyňa Orange Slovensko Alexandra Piskunová, príchod 5G siete považuje spoločnosť za úspešné zavŕšenie rozsiahlej trojročnej investície do modernizácie mobilnej siete vo výške 144 miliónov eur. „Vďaka modernizácii našej siete sme mohli začať s realizáciou viacerých projektov, medzi ktoré patrí aj vybudovanie prvej vysokorýchlostnej 5G siete, ktorá prináša vysoké prenosové rýchlosti a nízku odozvu,“ podotkol generálny riaditeľ Orange Slovensko Federico Colom.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #mobilní operátori #5G