Agrorezort čoskoro predstaví návrh riešení pri boji s africkým morom ošípaných

Pracovná skupina agrorezortu, ktorá sa zaoberá problematikou afrického moru ošípaných (AMO), v krátkom čase predstaví návrh účinného riešenia v boji s ním na Slovensku. Agrorezort má prísť konkrétne s plánom, ako postupovať v prípade, že sa AMO v chove vyskytne, a zároveň, ako prenosu z diviačej zveri na domáce chovy účinne predchádzať. Uviedol to v piatok po rokovaní so Zväzom chovateľov ošípaných a Slovenskou asociáciou chovateľov ošípaných agrominister Samuel Vlčan.

25.06.2021 15:37
Samuel Vlčan Foto:
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan.
debata (1)

Zároveň dodal, že na odvetví výroby a spracovania bravčového mäsa mu mimoriadne záleží, preto zástupcom chovateľov ošípaných prisľúbil jeho osobné nasadenie pri riešení situácie, ktorú im AMO spôsobuje.

Vlčan si na stretnutí od oboch chovateľských organizácií vypočul problémy, ktoré im spôsobuje šírenie nákazy AMO. Dôvodom rokovania bol tento týždeň potvrdený prípad výskytu AMO vo veľkochove v okrese Lučenec. Zástupcovia chovateľov na prvom stretnutí s ministrom Vlčanom od jeho vymenovania do funkcie vyjadrili nádej, že ich minister vypočuje a bude aktívne riešiť problémy, ktoré im AMO práve vo veľkochove spôsobuje. Veľkou témou stretnutia bola práve aktuálna situácia v súvislosti so šírením afrického moru ošípaných v populácií diviačej zveri, ktorý ohrozuje veľkochovy aj domáce chovy ošípaných.

Minister vyzval chovateľov, aby postupovali mimoriadne obozretne v prípade, že spozorujú akékoľvek zmeny v zdravotnom stave chovaných zvierat. Včasné nahlásenie a izolácia môžu podľa Vlčana zabrániť ďalšiemu šíreniu nákazy a tým predísť obrovským škodám.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #africký mor #Samuel Vlčan