Rezort dopravy chce odľahčiť región Banskej Štiavnice od automobilovej dopravy aj pomocou vlakov

Odľahčenie regiónu Banskej Štiavnice od automobilovej dopravy aj pomocou železničnej dopravy chce dosiahnuť už v blízkej dobe ministerstvo dopravy. Ako informovala prostredníctvom sociálnych sietí štátna tajomníčka rezortu Katarína Bruncková, chcú obnoviť za minulej vlády zrušenú zastávku vlaku v Hronskej Dúbrave a vypravením letných výletných vlakov posilniť železničné spoje na úkor motorových vozidiel. Banská Štiavnica je podľa nej ukážkovým príkladom, že ťažký priemysel môže ísť ruka v ruke s turizmom. Aj preto ministerstvo marketingovo podporí tento región aktivitami novozriadenej Slovakia Travel doma i vo svete.

28.05.2021 14:33
dôchodcovia, seniori, vlaky Foto:
Ilustračné foto.
debata (1)

Ako pripomenula Katarína Bruncková, chránené tajchy, ktoré v minulosti využívali bane, sú dnes mimoriadne obľúbené medzi turistami. Či už v zime lyžiarske stredisko, alebo v lete cykloturistika, všetky tieto prvky spolu s architektúrou mesta chránenou UNESCO robia podľa nej Štiavnický región vzorným príkladom. „Turistické atrakcie ako úzkorozchodná železnica Štiavnická Anča, ako aj cyklotrasa vedúca popri nej, sú len jedny z mnohých lákadiel tohto krásneho regiónu," dodala štátna tajomníčka ministerstva dopravy.

Vďaka rozvoju súkromných investícií v oblasti Žarnovice vyvstala podľa Kataríny Brunckovej aj potreba rozvoja bytovej politiky a nájomných bytov. Preto hľadala spolu s primátormi Banskej Štiavnice, Žarnovice a starostami obcí Hodruša-Hámre či Štiavnické Bane možnosti podpory pre zamýšľané projekty nájomného bývania. „Nezabúdajme, že stále funkčná baňa patrí medzi významných zamestnávateľov v regióne. Veľmi citlivo spolu so zástupcami banskej samosprávy vnímam avizovanú zmenu banskej legislatívy v nadväznosti na surovinovú sebestačnosť Slovenska, a to aj v kontexte mnohonásobného zvýšenia cien nielen stavebných materiálov," dodala Katarína Bruncková.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #vlaky #turizmus #andrej doležal #MDV SR