Rozvodnené rieky spôsobili veľké škody na úrode

Poľnohospodári začali rátať škody a nahlasovať ich poisťovniam. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora pripravuje ich veľký monitoring.

20.05.2021 13:26
Rudno nad Hronom / Povodeň / Potopa / Foto:
Poľnohospodári začínajú rátať škody po povodniach.
debata

Poľnohospodári v blízkosti vodných tokov rátajú škody a hovoria o lokálnych povodniach. Nepriaznivá situácia je najmä v povodí Hronu. V oblasti Slovenskej Ľupče spadlo z pondelka na utorok 73 milimetrov zrážok, čo je polovica májového úhrnu. Hron sa vylial na ornú pôdu vo viacerých chotároch. Informovala o tom vo štvrtok hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holeciová.

„Máme totálne zničených 27 hektárov kukurice. Z celkovej výmery kukurice sme tak prišli o 22 %, čo by bolo 1 350 ton kukuričnej siláže v hodnote 44-tisíc eur. Škody máme aj na ďalších poliach, kde máme zasiate obilniny alebo hrach. Zatiaľ odhadujeme celkové straty na 66-tisíc eur,“ uviedol predseda RD HRON Slovenská Ľupča Igor Nemčok.

Poľnohospodárom z Badína v okrese Banská Bystrica zaplavilo senážne porasty – raž a lucernu. V týchto dňoch ju už mali kosiť. Keďže porasty ostanú najbližšie dni pod vodou, stratia na kvalite, a tým pádom sa zníži aj kvalita samotného krmiva pre zvieratá. „Už dnes vieme, že pre zaplavené porasty budeme musieť pridávať zvieratám iné krmivo, a tým sa nám ich chov predraží,“ dodal predseda PD Badín Mojmír Haško.

morka Čítajte viac Farma nie je dielom okamihu. Ako funguje model z farmy na vidličku?

Lokálne záplavy na porastoch ozimín a jarín majú aj pestovatelia v Levickom okrese, najmä v lokalite Želiezovecko. Presné straty sa zistia, až keď voda ustúpi. Poľnohospodári v najviac zasiahnutých lokalitách v týchto dňoch nahlasujú poisťovniam jednotlivé škody. Poisťovne ich vyzývajú, aby si úrodu poisťovali vo väčšom, pretože štát im časť poistného preplatí. „Dnes evidujeme desiatky hlásení, ktoré nám pre aktuálne zrážky nahlásili poľnohospodári. Začíname už s jednotlivými obhliadkami v teréne. Odporúčame pestovateľom, aby nám škody ohlásili čím skôr,“ apeluje riaditeľ Agra Poisťovne Dalibor Bán.

cukrová repa Čítajte viac Nedávne jarné mrazy vážne poškodili cukrovú repu, informovali poľnohospodári

Vzhľadom na výkyvy počasia začína tento týždeň SPPK s veľkým monitoringom všetkých škôd na tohtoročnej úrode. Vyzýva preto poľnohospodárov, aby jej nahlasovali všetky straty na plodinách spôsobených počas celého roka. Doteraz to boli jarné prízemné mrazy a rozvodnené rieky. Monitoring bude SPPK robiť aj v prípade škôd, ktoré na poľnohospodárskych plodinách spôsobí premnožená poľovná zver, hraboše, ľadovec či sucho.

debata chyba
Viac na túto tému: #povodne #škody #SPPK #Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK)