Ochranári vyzvali výkonného podpredsedu eurokomisie, aby podporil iba dovoz potravín z bezklietkového chovu

Až 170 zvieracoprávnych a environmentálnych organizácií vrátane Slobody zvierat a Humánneho pokroku žiada výkonného podpredsedu Európskej komisie (EK) Valdisa Dombrovskisa, aby iniciatívu "Koniec doby klietkovej" v rámci prípravy rozhodnutia EK podporil. Tým sa zabezpečí, že z krajín mimo EÚ sa budú dovážať iba výrobky z bezklietkového chovu. „EK, vrátane výkonného podpredsedu Dombrovskisa, nemôže urgentnú potrebu postupného ukončenia klietkových chovov v EÚ a potrebu zabezpečenia rovnakých štandardov dobrých životných podmienok zvierat pri dovoze mäsa, mliečnych výrobkov a vajec do EÚ ignorovať. Teraz je na rade EK, aby sa zaviazala dobu klietkovú ukončiť,“ povedala Silvia Čaňová zo Slobody zvierat.

13.05.2021 10:27
Sliepky Foto: ,
Európska občianska iniciatíva Koniec doby klietkovej bola spustená 11. septembra 2018 a uzavretá presne o rok neskôr.
debata

Drvivá väčšina prasníc v európskych chovoch strávi podľa Slobody zvierat takmer polovicu každého roka v klietke, kde sa nemôžu ani otočiť. Väznené sú v čase oplodnenia, pôrodu i starostlivosti o mláďatá. „Namiesto hniezda zo slamy ležia na holom betóne a od mláďat ich oddeľujú mreže. Táto prax je v rozpore so zmluvami o fungovaní EÚ. Tam sa píše, že EÚ berie maximálny ohľad na požiadavky blaha zvierat ako cítiacich bytostí. Je najvyšší čas klietky zakázať," doplnila Silvia Čaňová. Rovnako nevyhnutné je podľa ďalšej organizácie Humánny pokrok aj obmedziť dovoz potravín, ktoré nespĺňajú základné kritéria ochrany zvierat pred krutosťou, akú klietkový chov predstavuje.

Európska občianska iniciatíva Koniec doby klietkovej bola spustená 11. septembra 2018 a uzavretá presne o rok neskôr. Vďaka 1,4 miliónom overených podpisov od občanov a občianok z celej EÚ sa stala prvou úspešnou iniciatívou v oblasti dobrých životných podmienok hospodárskych zvierat.

debata chyba
Viac na túto tému: #Európska komisia #mäso #klietkový chov
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy