Mičovský: Vítam petíciu „Za živú krajinu“, zlepšenie závisí od každého z nás

Ozelenenie krajiny, ekologické poľnohospodárstvo, obnova lúk aj lesov, rozčlenenie lánov biopásmi na menšie, ale aj zníženie používania agrochemikálií. To všetko sú nosné piliere petície Za živú krajinu, ktorá nedávno dosiahla už 20-tisíc podpisov od sympatizantov a dnes ju z rúk jej iniciátorov prevzal minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) Ján Mičovský. Kroky týchto aktivistov ocenil a podporil navrhované riešenia. Jeho rezort o tom informoval v tlačovej správe.

21.04.2021 16:19
debata (7)

„Teší ma, že sa o zlepšovanie nášho vidieka ozýva čoraz viac hlasov. Nezmeníme minulosť, no dokážeme ovplyvniť budúcnosť a na tej by malo záležať v tejto krajine každému jednému z nás. Ja môžem z tohto miesta sľúbiť, že s mojimi kolegami urobím všetko preto, aby sa vrátila do našej krajiny pestrosť,“ uviedol Mičovský.

Environmentalisti v petícii žiadajú ozelenenie poľnohospodárstva, a chcú zásadné zmeny v podpore farmárov v prospech udržateľnejšieho využívania polí, lúk i lesov. Chcú napríklad rozčlenenie lánov biopásmi na menšie s maximálnou rozlohou 20 hektárov. Apelujú aj na podporu farmárov, ktorí chcú obnoviť lúky a vrátiť zvieratá do krajiny. Rovnako apelujú na zvýšenú podporu ekologickým formám poľnohospodárstva a zníženie používania agrochemikálií.

muž, odpadky, zhrozenie Čítajte viac Viac sme vyhadzovali obaly od potravín a menej od šiat či obuvi. Pandémia mala vplyv aj na zloženie odpadu

Rezort pôdohospodárstva poukazuje, že do nového strategického plánu na roky 2023 – 2027 budú preto v rámci ekoschém priamych platieb navrhované viaceré typy intervencií podporujúce biodiverzitu, prírodné zdroje a klímu. Pôjde napríklad o diverzifikáciu plodín a tvorbu ochranného pásu s povinnosťou zabezpečiť maximálnu súvislú výmeru jednej plodiny. Navrhované sú aj ochranné plochy pre opeľovače vysiatím zmesí plodín.

„Napĺňanie týchto ambicióznych myšlienok pre lepšiu budúcnosť poľnohospodárskej krajiny spočíva aj v oblasti komplexných pozemkových úprav a budovaní spoločných zariadení i opatrení,“ uviedlo ministerstvo. Na ich realizáciu využije financie z programu rozvoja vidieka. Deklaruje, že uprednostní investície do budovania zelených krajinných prvkov pred samotným sceľovaním pozemkov.

Švajčiarsko Počasie Jar Ovocné dreviny Čítajte viac Počasie zdvíha ceny potravín

V prechodnom období bude z programu vyčlenených na komplexné pozemkové úpravy na roky 2021 – 2022 celkovo 55 miliónov eur. V budúcej Spoločnej poľnohospodárskej politike je na pozemkové úpravy vyčlenených 30 miliónov ročne, teda na roky 2023 – 2027 celkovo 150 miliónov eur. Agrorezort kladie podľa vlastných slov dôraz aj na používanie chemikálií a vzdelávanie poľnohospodárov, ktorí tieto prípravky používajú.

K zlepšeniu a napĺňaniu cieľov by mali prispieť aj aktivity poľovníkov. „Zvyšovanie úživnosti poľovného revíru napríklad vysádzaním remízok či ohryzových drevín prispeje k zníženiu poškodzovania rozsiahlych poľnohospodárskych monokultúr zverou,“ tvrdí ministerstvo. Iniciátormi petície sú združenia Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko, Bratislavské regionálne ochranárske združenie, Ochrana dravcov na Slovensku a iniciatíva My sme les.

© Autorské práva vyhradené

7 debata chyba
Viac na túto tému: #petícia #ministerstvo pôdohospodárstva #Ján Mičovský