Slovensko sa pridalo k výzve na urýchlené riešenie situácie vinárov

Slovensko sa s ďalšími 12 krajinami pripojilo k výzve Španielska a požiadalo Európsku komisiu o urýchlené riešenie situácie v sektore vína.

24.03.2021 18:05
pracujúci, dôchodca, hrozno, vinič, víno Foto:
Vinohradníci sú pandémiou tiež výrazne postihnutí a volajú po finančnej pomoci.
debata

Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský (OĽANO) na zasadnutí Rady ministrov EÚ pre poľnohospodárstvo a rybárstvo (AGRIFISH) zdôraznil, že aj slovenskí vinári čelia významným stratám v dôsledku pandémie. Zvýšenie rozpočtu na národný program by umožnilo podporiť viaceré potrebné opatrenia ako napríklad reštrukturalizáciu vinohradov.

Eurokomisár Janusz Wojciechowski na základe tejto výzvy prisľúbil, že sa bude komisia touto situáciou zaoberať. Svoje stanovisko Európska komisia predstaví na najbližšom zasadnutí rady po dôkladnej analýze a zvážení dostupného rozpočtu. Najbližšie zasadnutie Rady ministrov EÚ pre poľnohospodárstvo a rybárstvo je na programe koncom apríla.

Rada sa na dvojdňovom zasadnutí zaoberala zmenou rybolovných kvót na rok 2021, stratégiou EÚ pre lesy, ochranou proti škodcom rastlín, biologickou ochranou rastlín či reformným balíkom Spoločnej poľnohospodárskej politiky na obdobie rokov 2023 – 2027.

debata chyba
Viac na túto tému: #vinári #Ján Mičovský #sektor vína