Africký mor ošípaných sa šíri, zistili ho u diviakov v okrese Prešov

Ide o rozšírenie afrického moru ošípaných na územie, ktoré v rámci aktívneho a pasívneho monitoringu doteraz nepotvrdzovalo výskyt.

03.11.2020 14:16
AMO, africký mor ošípaných, zakaz vstupu do... Foto:
Africký mor najnovšie zaznamenali v okrese Prešov.
debata

Africký mor ošípaných (AMO) potvrdili na Slovensku aktuálne u diviakov v okrese Prešov. Vírus AMO laboratórne potvrdili v piatok 30. októbra, týkalo sa to piatich uhynutých diviakov nájdených v katastrálnom území obce Geraltov. Informovala o tom Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS).

„Ide o rozšírenie nálezov na územie, ktoré v rámci aktívneho a pasívneho monitoringu nepotvrdzovalo výskyt AMO. Zavlečenie AMO približne 30 kilometrov od oblastí, kde sa AMO doposiaľ vyskytol, bude predmetom podrobného epizootologického šetrenia,“ uviedla ŠVPS na svojej webovej stránke.

V súčasnosti sa podľa oznámenia vymedzujú nové pásma v súvislosti s týmto výskytom a budú nariadené opatrenia pre infikovanú a vysokorizikovú oblasť. Pre vybrané poľovné revíry bude taktiež nariadený zákaz lovu.

Doteraz sa výskyt AMO obmedzoval na okresy Trebišov, Michalovce, Košiceokolie, Košicemesto, Rožňava, Rimavská Sobota a Vranov nad Topľou. Dosiaľ posledné dva prípady AMO laboratórne potvrdili v nedeľu (1. 11.) u uhynutých diviakov v oblasti obce Haniska v okrese Košice-okolie a košickej mestskej časti Poľov. Celkovo na Slovensku zaznamenali 326 prípadov infikovaných diviakov a 28 ohnísk u domácich ošípaných.

AMO, ktorý zabíja domáce a divé ošípané, v SR prvýkrát potvrdili 25. júla 2019 v domácom chove v obci Strážne v okrese Trebišov. O pár týždňov zaznamenali nákazu v rovnakom okrese aj u uloveného diviaka.

debata chyba
Viac na túto tému: #ošípané #Africký mor ošípaných #nakazené diviaky #AMO