MF SR od samospráv eviduje 9 žiadostí o poskytnutie finančnej pomoci

03.09.2020 09:54

Prvé samosprávy na Slovensku už požiadali Ministerstvo financií (MF) SR o bezúročnú návratnú finančnú pomoc, ktorá im má pomôcť vykompenzovať výpadok dane z príjmov fyzických osôb (DPFO). Rezort celkovo k 2. septembru tohto roka eviduje deväť prijatých žiadostí a dve schválené a podpísané zmluvy.

Schválenú pôžičku má v súčasnosti mesto Trenčín v objeme 1,28 milióna eur a obec Martin nad Žitavou, ktorá získala 11.000 eur.

Rezort financií pre TASR uviedol, že v procese kontrol a príprav na schválenie sú žiadosti od Nových Zámkov, ktoré sa uchádzajú o 785.483 eur, obec Terňa sa uchádza o 33.820 eur, Moldava nad Bodvou žiada 258.000 eur, Dolná Breznica 20.759 eur, obec Rudňany sa uchádza o 89.966 eur, Veľká Franková žiada o 8904 eur a mesto Humenné požiadalo o 760.766 eur. „Všetkých 9 žiadostí predstavuje sumu v celkovom objeme 3,25 milióna eur,“ vyčíslilo MF SR.

Vláda celkovo na túto pomoc schválila finančné prostriedky zo štátnych finančných aktív v objeme 173,6 milióna eur, z toho 121,5 milióna eur je vyčlenených pre mestá a obce a suma pre vyššie územné celky predstavuje 52,1 milióna eur.

Rezort financií túto pomoc pripravil po tom, ako na Slovensku vypukla koronakríza a reaguje tak na výrazný pokles výberu DPFO. Návratná finančná výpomoc sa poskytne na základe žiadosti obce alebo vyššieho územného celku maximálne do výšky výpadku tejto dane za rok 2020 podľa prognózy MF SR z júna tohto roka.

Samosprávy majú možnosť požiadať o pomoc do 31. októbra tohto roka a poskytnuté prostriedky možno použiť do 31. decembra 2020. „Z dôvodu negatívneho vývoja rozpočtu samospráv ovplyvneného pandémiou je stanovený odklad prvej splátky do roku 2024, pričom posledná ročná splátka by mala byť v roku 2027,“ informuje rezort financií na svojej webstránke.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#samosprávy #finančná pomoc
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku