Hotovostný deficit štátneho rozpočtu SR ku koncu augusta presiahol 4 miliardy eur

02.09.2020 11:08

Hotovostný deficit štátneho rozpočtu bol v auguste tohto roka na úrovni 4,01 miliardy eur, čo predstavuje zhoršenie o 2,35 miliardy eur oproti roku 2019. Vo svojom komentári to uviedol analytik Kancelárie Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Pavol Majher. Medziročný rast deficitu bol podľa neho spôsobený rastom výdavkov o 1,8 miliardy eur, negatívny vplyv na deficit rozpočtu mal aj pokles príjmov o 539 mil. eur. Vývoj verejných financií je v tomto roku podľa analytika zásadne ovplyvnený karanténnymi opatreniami a zhoršením ekonomického prostredia pre pandémiu koronavírusu, ako aj vládnymi opatreniami na podporu ekonomiky.

„V niektorých položkách štátneho rozpočtu je už možné pozorovať vplyv tohto negatívneho vývoja, najmä vo výpadku daňových príjmov (medziročný pokles o 624 mil. eur) a vo zvýšení transferu Sociálnej poisťovni na financovanie OČR, PN a výpadku odvodových príjmov (nárast o 670 mil. eur),“ upozornil. Bežné výdavky štátneho rozpočtu rástli medziročne o 1,93 miliardy eur, čo predstavuje nárast o 21 %. Okrem transferu do Sociálnej poisťovne k zvýšeniu deficitu prispelo financovanie vládnych opatrení na podporu zamestnanosti, rast výdavkov na rodičovský príspevok, ako aj vyššia platba za poistencov štátu. „Osobné výdavky rástli medziročne o 10 %, naopak, čerpanie výdavkov na tovary a služby sa mierne znížilo (pokles o 17 mil. eur na úroveň 1042 mil. eur),“ tvrdí analytik.

Objem investícií medziročne klesol o 145 mil. eur na úroveň 633 mil. eur. „Pokles bol spôsobený výškou zálohovej platby za stíhačky, ktorá sa medziročne znížila približne o 100 mil. eur,“ upozornol Majher. Naopak, rast čerpania sa prejavil vo výdavkoch na doplnenie a tvorbu hmotných rezerv v nadväznosti na riešenie aktuálnej situácie súvisiacej s pandémiou koronavírusu. Kapitálové transfery medziročne vzrástli o 25 mil. eur, stúplo najmä čerpanie transferov obciam ako aj financovanie rekonštrukcie Slovenskej národnej galérie.

Hotovostné príjmy štátneho rozpočtu klesli oproti predchádzajúcemu roku najmä pre nižší výnos z daní, a to o 624 mil. eur, čo je medziročne menej o 8 %. „Najvýraznejšie zníženie hotovostného výnosu bolo zaznamenané v dani z príjmov právnických osôb o 490 mil. eur , čo je medziročný pokles o 26 %,“ uvádza sa v tlačovej správe. Prepad výnosu DPH sa v posledných mesiacoch zmiernil vďaka stabilizácii ekonomického vývoja, momentálne dosahuje 26 mil. eur (medziročný pokles o 1 %) .

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#rozpočet #financie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku