Nový prípad afrického moru ošípaných potvrdený v domácom chove

Situácia s nákazou afrického moru ošípaných (AMO) sa na Slovensku opäť zhoršila. Najnovší prípad bol potvrdený v chove domácich ošípaných v okrese Košice - okolie, kde sa nákaza objavila ešte v júni t.r., tentoraz však ide o nové ohnisko nákazy. Celkovo tak na Slovensku evidujeme už 223 prípadov AMO.

06.08.2020 17:02
debata

Národným referenčným laboratóriom (NRL) vo Zvolene bol potvrdený výskyt nákazy u 2 ks zvierat v chove domácich ošípaných v okrese Košice-okolie. V tomto prípade išlo o chov pre vlastnú spotrebu chovateľa.

Ohnisko nákazy je v obci Janík, okr. Košice – okolie, ktorá sa nachádza len 2 km od maďarskej hranice, kde je už dlhodobejšie potvrdzovaný masívny výskyt nákazy a pozitívnych potvrdení AMO vírusu v populácii diviakov. Ide tak už o druhé ohnisko nákazy v roku 2020. Prvé bolo v okrese Košice-okolie, v obci Čierna, okr. Trebišov.

Predbežné epizootologické šetrenie naznačuje, že môže ísť o zavlečenie nákazy do chovu s pravdepodobne nízkym štandardom biologických opatrení na ochranu chovov, ako aj nedôsledným dodržiavaním nariadených opatrení samotným chovateľom. Tie totiž platia v danej oblasti vzhľadom na vývoj situácie v susednom Maďarsku.

Zvieratá v ohnisku nákazy AMO budú v najbližšom období utratené, aby sa zabránilo šíreniu nákazy. Vzhľadom na situáciu je v tejto lokalite vytvorené ochranné pásmo okolo ohniska (3km) – obec Janík a pásma dohľadu (10 km) – ide o obce: Hosťovce, Chorváty, Turnianska Nová Ves, Turňa nad Bodvou, Žarnov, Peder, Drienovec, Moldava nad Bodovu, Mokrance, Rešica, Buzica, Čečejovce, Budulov.

Aj preto Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky upozorňuje, že v prípade akejkoľvek zmeny správania resp. narušení zdravotného stavu alebo v prípade úhynu domácej ošípanej je majiteľ zvieraťa povinný tento úhyn ihneď nahlásiť príslušnej Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe a príslušnému súkromnému veterinárnemu lekárovi.

Povinnosť nahlásenia úhynu zvieraťa a podozrenie z nákazy vyplýva chovateľovi zo Zákona č.39/2007 Z.z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov a následných právnych predpisov. Taktiež je mimoriadne dôležité dodržiavanie zásady biologickej ochrany chovov ošípaných, ktorá platí ako pre komerčné, tak aj nekomerčné chovy.

AMO bol na Slovensku prvý krát potvrdený 25. júla 2019 v chove domácich ošípaných v obci Strážne, okr. Trebišov, nákaza bola zaznamenaná doteraz v šiestich okresoch na Slovensku (Trebišov, Michalovce, Košice-okolie, Košice-mesto, Rožňava, Rimavská Sobota).

debata chyba
Viac na túto tému: #nákaza #Africký mor ošípaných