Národný potravinový katalóg je podvod, tvrdí Sme rodina. Rieši to už aj Mičovský

Projekt Národného potravinového katalógu (NPK) je podvod. Vyhlásil to vo štvrtok na brífingu v Národnej rade (NR) SR poslanec Sme rodina Patrick Linhart. Na základe jeho trestného oznámenia, ktoré podal ešte vo februári, už začal vykonávať hĺbkový audit minister pôdohospodárstva Ján Mičovský (OĽaNO).

04.06.2020 12:09
ján mičovský Foto: ,
Na snímke zľava minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský
debata (2)

Linhart skonštatoval, že zákazka na prvotne skvelú myšlienku bola nakoniec len zámienkou, aby sa mohol uskutočniť podvod. Vo februári tohto roka podal trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu podvodu, porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a zneužívania právomoci verejného činiteľa, čoho sa podľa Linharta malo dopustiť Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, a to v súvislosti s projektom NPK. Kópiu podľa neho dostala aj Národná kriminálna agentúra (NAKA).

„Táto zákazka sa zadala priamo, účelovo, bez verejnej súťaže, a teda na mieru bez verejného obstarávania,“ podotkol Linhart s tým, že pri projekte sa neuskutočnila ani štúdia či prieskum trhu. Zároveň bola podľa neho zákazka zadaná iba ako služba, nie ako dielo. „Takže keď sa skončila táto služba, prevádzkovateľ túto službu odpojil a štátu nezostalo v rukách absolútne nič. Keď si dnes kliknete na npkinfo, zobrazí sa vám e-shop, ktorý patrí súkromnej firme,“ dodal.

V katalógu sa zároveň podľa poslanca Sme rodina Jaroslava Karahutu nedajú kúpiť potraviny. „V Národnom potravinovom katalógu si môžete kúpiť obuv, oblečenie, lyžiarsky výstroj, nosiče na autá, všetko možné,“ vymenoval.

Súčasný šéf agrorezortu momentálne podľa Linharta vykonáva hĺbkový audit. Jeho závery by mali byť známe už čoskoro. „Dali sme zhruba 1,2 milióna eur za niečo, čo dnes nemáme a čo neexistuje. Toto je, vážení, podvod,“ zdôraznil Linhart.

IT odborník hnutia Ján Jedinák skonštatoval, že projekt sa z IT stránky skladal z dvoch častí, jednou bola webová stránka a druhou informačný systém. Odhadovaná cena stránky bola podľa Jedináka približne 200 eur a samotný systém nacenil na zhruba 60.000 eur. Zároveň dodal, že podľa názorov odborníkov stačilo použiť existujúci systém, ktorý by sa doprogramoval podľa potrieb NPK.

Karahuta priblížil, že tento projekt mal za cieľ poskytnúť kupujúcim pestrú paletu potravín s vysokými kritériami kvality. V skutočnosti to však podľa neho bol len „biznis za štátne peniaze“. „Tento projekt sa nemohol skončiť inak ako v rukách policajných vyšetrovateľov,“ myslí si.

Sme rodina je podľa Linharta za to, aby sa vytvoril akýsi štátny e-shop, kde by boli poctiví výrobcovia, potravinári. Spomenul, že sa zaoberajú myšlienkou odbytných centier, akýchsi štátnych predajní, ktoré by regulovali aj ceny na trhoch. „Potravinový semafor budem podávať ako svoj poslanecký návrh koncom septembra do pléna,“ doplnil.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Sme rodina #Národný potravinový katalóg #Mičovský