Na Slovensko sa stále dováža nekvalitné poľské mäso, tvrdia hydinári

Napriek prísnym hygienickým a zdravotným opatreniam sa do slovenských obchodov dováža poľské hydinové mäso, ktoré malo skončiť v kafilériách.

01.05.2020 09:56
sliepka, hydina, vtáčia chrípka Foto:
debata (95)

„Skutočnosť, že z Poľska sa na Slovensko dováža nekvalitné hydinové mäso, sa potvrdili aj kontroly Štátnej veterinárnej a potravinovej správy vykonané počas mesiaca apríl," upozornil riaditeľ Únie hydinárov Slovenska Daniel Molnár. Kontroly podľa neho opätovne potvrdili, že lacné poľské hydinové mäso dovážané na naše územie je nevyhovujúce.

Posledných 9 dní boli z trhu stiahnuté štyri hydinové výrobky s krajinou pôvodu Poľsko. Medzi nimi napríklad kuracie prsia (výrobca: Firma Handlowo-Produkcyjna „JANAS", chladené kuracie štvrte (výrobca: Firma KABANOS Kojs Miroslaw i Joanna Kojs – Kowalczyk sp. Jawna) alebo chladené kuracie štvrte (výrobca: Zaklady Miesne Wieslaw Lesniak), ako aj kuracie prsia chladené (výrobca: P.P.H.U. BIELA, Stanislav Biela). Spoločným nedostatkom bola podľa Molnára prítomnosť Salmonella Enteritidis vo výrobkoch.

Únia hydinárov Slovenska (ÚHS) sa podľa Molnára preto chce poďakovať ŠVPS SR a Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR za zvýšenú intenzitu kontrol dovážaného hydinového mäsa v obchodnej sieti v SR.

Nízke ceny krivia trh

„Poľské hydinové mäso je na Slovensko dovážané za podozrivo extrémne nízke ceny, ktoré vyvolávajú následné znižovanie cien slovenskej produkcie, veľké straty pre slovenských producentov hydinového mäsa a ohrozenie ich existencie v súčasnej krízovej situácii,“ povedal Molnár. Ceny poľských producentov sú totiž podľa neho výrazne pod úrovňou výrobných nákladov a ohrozujú hospodársku súťaž na slovenskom trhu. „Takéto ceny sú pre slovenských spracovateľov a chovateľov hydiny likvidačné," povedal Molnár.

Posledný prieskum zastúpenia jednotlivých druhov potravín v obchodných reťazcoch pôsobiacich na slovenskom trhu realizovaný Slovenskou poľnohospodárskou a potravinárskou komorou preukázal, že na slovenskom trhu je iba 45 percent slovenského hydinového mäsa. „Preto je dôležité, aby spotrebitelia dávali prednosť slovenskému hydinovému mäsu a pozorne čítali údaje o krajine pôvodu uvedené na etikete hydinového mäsa. V prípade, ak je na nich uvedené chované: Slovenská republika (Slovensko, SR), zabité: Slovenská republika (Slovensko, SR), majú garanciu, že ide o slovenské hydinové mäso, ktoré je kvalitné, bezpečné, zdravé, čerstvé a niekoľkokrát skontrolované veterinárnymi inšpektormi," povedal Molnár.

Ešte viac kontrol

Hydinári sa preto obrátili na štátne inštitúcie s požiadavkou na pokračovanie a zintenzívnenie kontrol dovážaného poľského hydinového mäsa. Podľa Molnára hydinári už niekoľko rokov upozorňujú na neustále sa objavujúce aféry so zahraničnými, predovšetkým poľskými potravinami.

Práve poľské potraviny za posledných 10 rokov spájajú s viac ako 40 potravinovými aférami. Iba v prípade hydinového mäsa a vajec sa zaznamenali škandály, ako zakázaný rastový hormón v poľských kŕmnych zmesiach, poľské hydinové mäso s plesňami, posypová soľ v poľských hydinových mäsových výrobkoch, poľské hydinové rezne s obsahom antibiotík, skrmovanie zakázanej mäsokostnej múčky v Poľsku, poľské hydinové výrobky s obsahom kačacieho a husacieho mäsa so salmonelou, poľské hydinové mäso s obsahom zakázaných rastových antibiotík, poľské kuracie mäso s obsahom nepovolených polyfosfátov, poľské vajcia s obsahom karcinogénnych látok a s vysokým obsahom dioxínov a fipronilu.

95 debata chyba
Viac na túto tému: #hydinári #poľské mäso #potravinové škandály