Obaja činitelia sa cez víkend v Ženeve zišli k prvým obchodným rozhovorom po tom, ako americký prezident Donald Trump zaviedol vysoké clá, ktoré v prípade čínskeho tovaru výrazne presahujú 100 percent. Čína reagovala uvalením recipročných ciel.
Víkendových rozhovorov sa zúčastnil aj americký obchodný splnomocnenec Jamieson Greer. Ten uviedol, že rozdiely medzi oboma stranami nie sú také veľké, ako sa predtým myslelo. Poznamenal však, že čínski predstavitelia sú „tvrdými vyjednávačmi“.

Čínsky vicepremiér označil rozhovory za konštruktívne a úprimné. V pondelok podľa neho krajiny vydajú spoločné vyhlásenie. Che tiež vyhlásil, že Čína nechce viesť s USA obchodnú vojnu, ale v prípade potreby je pripravená bojovať až do konca.
Od schôdzky sa podľa agentúr neočakával zásadný prelom, mohla by však byť prvým krokom k vyriešeniu americko-čínskych obchodných sporov. Trump v piatok uviedol, že primerané clo na dovoz čínskeho tovaru do USA by mohlo predstavovať zhruba 80 percent. „Čína by mala otvoriť svoj trh Spojeným štátom,“ napísal šéf Bieleho domu na svojej sociálnej sieti Truth Social.
V noci na nedeľu Trump sobotňajšie rozhovory s Čínou označil za veľmi dobré. „Mnoho vecí bolo prerokovaných a mnoho dohodnuté,“ uviedol. „Pre dobro Číny aj USA chceme, aby sa Čína otvorila americkým podnikom,“ dodal.
Trump od svojho januárového nástupu do funkcie zvýšil clá na väčšinu dovozu z Číny na 145 percent. Čína odpovedala obmedzením vývozu niektorých prvkov vzácnych zemín, zvýšením ciel na americký tovar postupne až na 125 percent a dodatočnými odvodmi na vybrané produkty, vrátane sóje a skvapalneného zemného plynu (LNG), uviedla agentúra Reuters.
V piatok štatistika za apríl ukázala medziročný pokles čínskeho dovozu do USA o 20 percent, celkový čínsky export ale vzrástol o 8,1 percenta.