Podľa Lutnicka bolo terajšie rozhodnutie o vyňatí radu elektronických zariadení z ciel iba dočasným odkladom. Všetky tieto výrobky budú spadať pod polovodiče a budú mať špeciálne clo, ktoré by malo zabezpečiť, že sa ich výroba vráti na domáci trh.
"Potrebujeme mať polovodiče, potrebujeme čipy, potrebujeme ploché obrazovky – potrebujeme, aby sa tieto veci vyrábali v Amerike. Nemôžeme byť závislí od juhovýchodnej Ázie, pokiaľ ide o všetky tieto veci, "vyhlásil v televízii Lutnick. Tieto produkty tak boli vyňaté z takzvaných recipročných ciel, ale budú zahrnuté do ciel na polovodiče, ktoré podľa neho prídu čoskoro.
Lutnick dodal, že Biely dom zavedie colný model, ktorého cieľom bude povzbudiť polovodičový priemysel, ale tiež farmaceutický priemysel, aby presunul svoje podnikanie do USA. „Nemôžeme byť zaviazaní a spoliehať sa na cudzie krajiny, čo sa týka základných vecí, ktoré potrebujeme,“ vyhlásil.

Zdôraznil, že oznámená výnimka na elektroniku nie je trvalou výnimkou. Len spresňuje, že tieto rozpočtové prostriedky nie sú určené na rokovania o obchodných dohodách s inými krajinami. Sú to veci dôležité pre národnú bezpečnosť, a preto sa musia vyrábať v USA.
Americká agentúra pre clá a ochranu hraníc v piatok neskoro večer miestneho času zverejnila zoznam tovaru, ktorý je vyňatý z dovozných ciel, a to so spätnou platnosťou od 5. apríla. Zoznam obsahuje 20 kategórií výrobkov, ako počítače, notebooky, diskové jednotky či polovodičové zariadenia. Krok nebol nijako bližšie vysvetlený. Na tento tovar sa tak nevzťahujú takzvané recipročné clá, a to vrátane desaťpercentného základného cla. Rozhodnutie sa týka aj dovozu z Číny, na ktorý inak uplatňujú USA dovozné clo 145 percent. Avšak Biely dom spresnil, že v prípade Číny platí výnimka len pri clách, ktoré sú 125 percent. Predchádzajúce clá 20 percent na čínsky dovoz zostávajú v platnosti aj pri tomto tovare.

Trump cez víkend na otázku novinárov prečo poskytol výnimky a aké sú plány ohľadom cla na polovodičov povedal, že túto odpoveď poskytne v pondelok. Dnes na Truth Social ale napísal, že v piatok žiadne výnimky z ciel oznámené neboli. Clám sa podľa neho nikto nevyhne a predovšetkým nie Čína, ktorá s USA zatiaľ „zaobchádza vôbec najhoršie“. „Zameriame sa na polovodičov a celý dodávateľský reťazec elektroniky,“ uviedol prezident.
Trump najprv vyhlásil a potom na 90 dní pozastavil vysoké clá na dovoz z niektorých krajín. Ponechal však základné desaťpercentné clo. Označenie nových ciel za „recipročné“ označenie používa preto, lebo sú podľa neho dovozné poplatky odvetou za clá a ďalšie obchodné opatrenia, ktoré iné krajiny voči USA uplatňujú. Toto tvrdenie spochybňujú uvedené krajiny, ako aj viacerí ekonómovia, ktorí poukazujú na to, že výška ciel bola odvodená od veľkosti amerického obchodného deficitu so clami zasiahnutými štátmi.
