Príval nových Trumpových opatrení vyvolal neistotu medzi firmami, spotrebiteľmi aj investormi, píše agentúra Reuters. Problematické sú najmä časté zmeny v clách voči hlavným obchodným partnerom, ako sú Kanada, Mexiko a Čína. Hodnota cenných papierov na americkej burze sa od februára podľa portálu idnes prepadla o štyri bilióny dolárov.
Americká Tesla, ktorú vlastní Trumpov blízky spojenec a poradca Elon Musk, a ktorá bola považovaná za jedného z hlavných príjemcov eufórie na trhoch, klesá od svojich cenových maxím už dokonca o viac ako 50 percent a nachádza sa aktuálne ešte o zhruba 15 percent nižšie, ako bola pred americkými voľbami.
Americké akciové indexy zažívajú v poslednom mesiaci relatívne prudké postupné výpredaje. Kľúčový index Dow Jones padol o takmer 900 bodov, resp. o 2,08 percenta, technologický index Nasdaq Composite má za sebou najhorší deň od septembra 2022, padol o štyri percentá na 17 468,33 bodu. Dôvodom boli obavy z recesie, informuje stanica CNBC.

Širší index S&P 500 klesol o 2,69 percenta na 5614,56 bodu, keď sa počas obchodovania dostal na najnižšiu úroveň od vlaňajšieho septembra. S&P 500 je o 8,7 percenta nižšie v porovnaní s maximom dosiahnutým 19. februára a Nasdaq Composite takmer o 14 percent, čo znamená, že už je v pásme korekcie.
Akcie koncernov Alphabetu a Meta sa oslabili o 4,5 percenta a Nvidie o 5 percent. Niektoré individuálne akcie sú na tom však ešte oveľa horšie.
Indexy ako také sa nachádzajú na najnižších hodnotách za posledného pol roka. Ide o vcelku paradoxnú situáciu, keďže pokles trhov má na svedomí najmä americký prezident Donald Trump, ktorý bol pred voľbami považovaný za lepšieho kandidáta pre akciové trhy ako jeho súperka Kamala Harris.
Od Trumpa si totiž investori sľubovali veľkú podporu domácej ekonomiky, vysoké výdavky, dereguláciu niektorých odvetví a zníženie, respektíve aspoň nezvyšovanie daní na kompenzáciu rastúcich deficitov USA.
Korekcia takmer 10 percent je teda z tohto pohľadu už relatívne výrazná a prudká, avšak ak sa pozrieme na históriu indexu S&P 500 za posledných takmer 100 rokov, tak zistíme, že korekcia o 10 percent prichádza na trh v priemere viac ako raz za rok.
Z tohto pohľadu teda nejde o nič nečakané či extrémne, ide o relatívne často sa vyskytujúcu situáciu, ktorá sa nejako výrazne neodlišuje od historického štandardu. Pravdou ale ostáva, že napriek očakávaniam a sľubom, sa Donald Trump v prvých mesiacoch svojej funkcie javí pre akciové trhy ako negatívny kandidát.
„Akciové trhy sa nachádzajú stále relatívne vysoko a môžeme povedať, že akcie sú z hľadiska ocenenia, s výnimkou krátkeho obdobia počas covidu, najdrahšie od prasknutia dotcom bubliny. Pri takomto vysokom ocenení akcií zvyknú trhy reagovať na negatívne informácie prudkými pohybmi, ktoré sa tentokrát prejavujú už relatívne výrazne práve na akciových trhoch,“ tvrdí Tomáš Vranka, analytik finančných trhov XTB.