„Z Mexika a Kanady prúdia do našej krajiny naďalej drogy v obrovskom a neprijateľnom množstve,“ napísal republikánsky prezident.
Plánované clá na dovoz z Mexika a Kanady boli 3. februára na jeden mesiac pozastavené, desaťpercentné clo na dovoz z Číny už ale 4. februára začalo platiť. Trumpova administratíva odvtedy vysielala nejasné signály ohľadom toho, či po vypršaní odkladu cla pre Mexiko a Kanadu skutočne vstúpi do platnosti. Ešte v stredu Trump hovoril, že platiť začnú až od 2. apríla.
Mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová v reakcii podľa agentúry AFP uviedla, že dúfa, že bude s Trumpom o cle ešte rokovať. Odvrátiť zavedenie ciel sa pokúsi mexický minister hospodárstva Marcelo Ebrard, ktorý sa dnes podľa agentúry Reuters stretne s novopotvrdeným obchodným predstaviteľom USA Jamiesonom Greerom a v piatok s ministrom obchodu Howardom Lutnickom.
Kanadský minister verejnej bezpečnosti David McGuinty dnes uviedol, že pokrok, ktorý Kanada dosiahla v oblasti sprísnenia ochrany hraníc so Spojenými štátmi a v boji proti pašovaniu drog, by mal Trumpovu administratívu uspokojiť.

Peking v liste Greerovi napísal, že Čína a Spojené štáty by mali riešiť obavy v hospodárskej a obchodnej oblasti prostredníctvom rovnocenného dialógu a konzultácií.
Na začiatku februára sa Trump uspokojil s ústupkami od svojich susedov, najmä v oblasti bezpečnosti hraníc, len niekoľko hodín predtým, ako mali ohlásené clá nadobudnúť účinnosť. Vtedy sa opatrenie rozhodol odložiť najmenej o 30 dní. Severoamerickú obchodnú vojnu s neistými dôsledkami pre svetovú ekonomiku sa tak zatiaľ podarilo oddialiť.
Hrozbu zavedenia ciel Trump často používa ako vyjednávaciu taktiku, aby si vynútil ústupky. Európskej únii pohrozil skorým uvalením 25-percentných ciel.