Česi ovládnu britskú poštu. Vláda schválila predaj Royal Mail miliardárovi Křetínskému

Britská vláda schválila predaj firmy International Distribution Services (IDS), ktorá je vlastníkom britskej pošty Royal Mail, firme EP Group českého miliardára Daniela Křetínského. Vyplýva to z pondelňajšieho oznámenia vlády. Křetínský už mal časť IDS pod kontrolou, cena zvyšného podielu predstavuje zhruba 3,6 miliardy libier. To celý podnik ohodnocuje asi na 5,3 miliardy libier vrátane dlhu. Prevzatím IDS Křetínský získava Royal Mail.

16.12.2024 09:39 , aktualizované: 13:00
debata (2)
Pošta sľubuje doručiť do Vianoc balíky podané ešte aj 19. decembra
Video

Vláda si vo firme ponechá takzvanú zlatú akciu. To znamená, že akékoľvek zmeny vo vlastníctve, daňovom sídle alebo sídle centrály si budú vyžadovať jej súhlas. Nový vlastník musí zachovať povinnosť univerzálnej služby, čo v súčasnosti okrem iného znamená, že pošta musí doručovať listy šesť dní v týždni, od pondelka do soboty, a balíky od pondelka do piatka.

Křetínský sľúbil aj ďalšie záruky, vrátane rešpektovania požiadavky odborov, že nebude nútene prepúšťať, zamestnanci tiež dostanú desaťpercentný podiel z dividend. Vznikne tiež skupina zamestnancov, ktorá sa bude každý mesiac stretávať s riaditeľom Royal Mail, aby zamestnanci mali väčšie slovo v rozhodovaní o jej riadení, napísal server BBC.

Daniel Křetinský Čítajte viac Rebríček najbohatších Čechov je plný Slovákov. Expremiér Babiš si výrazne pohoršil

IDS prijala ponuku prevzatia v máji tohto roka. EP Group za jednu akciu ponúkla 370 pencí, a vylepšila tak svoju pôvodnú ponuku, ktorú IDS v apríli odmietla. Křetínský už v IDS vlastnil 27,5 percenta akcií.

„Skupina EP naďalej celkom rýchlo vstupuje do ďalších odvetví, ktoré sú ohrozené systémovou zmenou, nikto o ne nemá záujem, a tak sa dajú kupovať za ceny hlboko pod účtovnou hodnotou,“ povedal ČTK analytik Capitalinked.com Radim Dohnal. Británia podľa neho síce mala zlú skúsenosť s privatizáciou železníc a tento a budúci rok mnoho tratí späť zoštátňuje, ale ani to vládu nezastavilo od privatizácie Royal Mail.

Na snímke generálny riaditeľ Slovenských elektrární (SE) Branislav Strýček. Čítajte viac Objavil sa nový záujemca o kúpu časti Slovenských elektrární, ktorý by ich ovládol. Sakovej rezort o ničom nevie

Fakt, že labouristická vláda súhlasila s prevzatím tradičnej britskej spoločnosti starej vyše 500 rokov je podľa Dohnala dôkazom aj toho, že EP Group sa v Británii prezentovala ako vhodný partner, nie ako nájazdník. Labouristi a manažment pošty si sú vedomí zložitej situácie a tušia, že bez zmien by roky iba prepúšťali a podnik by pomaly umieral. „Je to tiež dôkaz, že aj Česká pošta by nemala otáľať s privatizáciou,“ dodal analytik.

Britský minister obchodu Jonathan Reynolds vo vyhlásení uviedol, že dostal od Křetínského právne záväzné dojednania, ktoré majú zabezpečiť dlhodobo udržateľnú budúcnosť britskej pošty a zároveň ochránia dôležité služby pre milióny zákazníkov. Poďakoval tiež firme EP Group a Křetínskému za konštruktívny prístup k rokovaniam.

Daniel Křetinský Čítajte viac Casino, ktoré "spaľovalo" hotovosť, sa chystá prevziať známy český miliardár

„EP Group je dlhodobým a angažovaným investorom, ktorého cieľom je vytvoriť z Royal Mail úspešného moderného poštového operátora s vysoko kvalitnými službami a produktmi pre svojich zákazníkov,“ uviedol Křetínský.

IDS popri stratovej pošte Royal Mail vlastní aj ziskovú medzinárodnú balíkovú sieť GLS. Royal Mail vznikla v roku 1516 a v súčasnosti zamestnáva viac ako 150 000 ľudí.

Royal Mail v posledných rokoch čelí problémom pre pokles záujmu o prepravu balíkov, meškanie pri doručovaní zásielok a štrajky zamestnancov za vyššie príjmy. Britský úrad pre reguláciu telekomunikačného trhu Ofcom dal poštovej spoločnosti minulý týždeň pokutu 10,5 milióna libier za meškanie pri doručovaní pošty.

Facebook X.com 2 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Daniel Křetínský