Výnimka z embarga EÚ na export výrobkov z ruskej ropy sa pre Slovensko pred týždňom skončila. Výrobky z ropy mohlo vyvážať iba na Ukrajinu alebo ich umiestniť na slovenskom trhu. Aj keď ministerstvá zahraničných vecí a hospodárstva už skôr hovorili o jej možnom predĺžení, rozhodnúť museli členské štáty EÚ. Predĺženie výnimky by bolo vhodné minimálne do doby, keď budú ukončené práce na zvýšení kapacity ropovodu TAL, upozornil nedávno hovorca Slovnaftu Anton Molnár.
Ministerka hospodárstva Denisa Saková na sociálnej sieti uviedla, že došlo k predĺženiu výnimky. „Slovensko vyrokovalo predĺženie výnimky na export pohonných hmôt a ropných produktov z ruskej ropy do Česka“
Výnimka bola schválená na obdobie šiestich mesiacov. Definitívne schválenie výnimky sa očakáva na rade ministrov v Bruseli, informovalo ministerstvo hospodárstva SR.
„Vyrokovanie výnimky na export produktov z ruskej ropy do Českej republiky je dôležitým úspechom nielen z pohľadu nášho vnútorného trhu, ale aj pre stabilné ceny v regióne. Preto som rada, že sa nám podarilo výnimku predĺžiť,“ povedala Saková.
Čítajte viac Rakúsky koncern OMV vypovedal zmluvu s ruským Gazpromom o dodávkach plynuHovorca Slovnaftu Anton Molnár už skôr upozornil, že Slovnaft je jediná exportná rafinéria v strednej Európe a svojou produkčnou kapacitou plní významnú funkciu v rámci energetickej bezpečnosti regiónu. „Stotožňujeme sa s názorom, že výnimku má zmysel predĺžiť do času pokiaľ nebude plne kapacitne funkčný ropovod TAL, aby sa predišlo prípadným cenovým šokom alebo nedostatku palív v regióne,“ priblížil. Tento ropovod by mal zásobovať české rafinérie, ktorým cez ropovod Družba v súčasnosti prestala ropa prúdiť. Slovensko je podľa prepravcu Transpetrol zásobované naďalej bez obmedzení.
Slovnaft dodáva do Česka ročne 700 000 ton nafty a benzínu, ktoré by muselo ČR doviezť z iných krajín, pravdepodobne z Nemecka. Analytici už v minulosti upozorňovali, že po zavedení embarga na dovoz ruskej ropy mimo ropovodov sa zvýšil import benzínu a nafty z krajín mimo EÚ, napríklad Indie a Turecka, kde zároveň vzrástol dovoz ruskej ropy.