Svet čelí najväčším prepadom od čias Covidu-19. Zasiahli Ameriku, Áziu aj Európu. Spomína sa už aj kríza

V prostredí globálne prepojených ekonomík nie je prekvapením, že vývoj na jednom konci sveta, môže negatívne ovplyvniť situáciu aj inde. Niekedy majú krízy a následné reakcie na trhoch konkrétne pomenovanie, avšak častejšie sú dôsledkom prirodzeného striedania sa ekonomického cyklu. „V posledných dňoch sa zdá, že jedna z takýchto „epizód“ ekonomiky sa mohla začať. Na trhoch sme v závere minulého týždňa videli výpredaje na akciovom trhu po zverejnení údajov z US trhu práce, ktoré mohli naznačiť hrozbu prichádzajúcej recesie,“ povedal analytik 365.bank Tomáš Boháček.

05.08.2024 13:38 , aktualizované: 16:39
APTOPIX Financial Markets Wall Street Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (202)

V predchádzajúcich dňoch boli vidieť silné poklesy technologických akcií na čele so matkou pokroku umelej inteligencie – firmy Intel. Aktuálne bolo možné podľa analytika vidieť najvýraznejší prepad japonského indexu Nikkei od roku 1987, kryptomeny vymazali 270 mld. USD v trhovej kapitalizácii, bezpečné aktíva ako japonský jen, či štátne dlhopisy rastú.

Umelá inteligencia na naše účty nezaútočí, ale výrazne v tom pomôže podvodníkom
Video

Navyše, finančné médiá sú plné titulkov o znižovaní technologického portfólia veľkých hráčov a o hromadení hotovosti. „V takomto prostredí sa zdá, že centrálne banky môžu byť v obavách o vývoj ekonomiky tlačené viac do uvoľnenejšej menovej politiky,“ pokračuje Boháček.

krúžkovanie, Milan Krajniak Čítajte viac Analytici vystavili účet Hegerovi a Krajniakovi. Na dôchodky dávame tento rok rekordnú sumu

Domáca ekonomika podľa posledných údajov vykazuje solídny rast. V prvom štvrťroku HDP rástlo medziročne o 2,7 %, čím patrí medzi premiantov eurozóny, inflácia sa znížila blízko k 2 %, nominálne aj reálne mzdy rastú pri silnom trhu práce a spotreba je najsilnejšia za posledné roky. To umocňuje pozitívne čísla z ekonomiky.

Pozitívny mix je podľa analytika narúšaný od začiatku roka problematickým vývojom v priemysle a sektore nehnuteľností a stúpajúcim vládnym dlhom. Výrobný sektor trápi najmä utlmený rast nemeckého dopytu a stavebníctvo a viaceré ďalšie na kapitál náročné odvetvia a firmy, sužuje najmä vysoké úrokové zaťaženie v porovnaní s poslednými rokmi. To malo však v dohľadnej dobe klesnúť a aj nemecká ekonomika vykazovala náznaky zlepšenia, čo naznačovalo slnečnú oblohu nad nami. Posledné udalosti na trhoch však môžu podľa analytika vytvoriť mračná, ktoré sa negatívne prejavia aj na našom domácom raste.

Investujete? Prečo máte na účte menej ako pred rokom a čo s tým? (Archívne video)
Video

„Paradoxne, tento negatívny vývoj najprv môže pôsobiť na náš rast ešte viac stimulatívne, keďže úrokové sadzby ECB môžu klesať rýchlejšie, a teda tak ako potrebujú zmieňované sektory,“ pokračuje Boháček. Očakávania potreby znižovania úrokových sadzieb sa môžu podľa jeho slov prehĺbiť spolu s črtajúcou sa hrozbou recesie. „Situácia ďalej však už môže byť zložitejšia. Následne, bude ďalší smer závisieť od situácie v západoeurópskych krajinách a od toho, ako dokážu ustáť negatívne externé tlaky,“ hovorí analytik.

Aj keď môžu byť dôsledky aktuálneho vývoja na trhoch pre nás negatívne, pri najhoršom scenári by sme ich mohli pocítiť až na konci roka. Dovtedy sa situácia môže stabilizovať, ak ekonomika zaznamená iba cyklické zachvenie, nie krízu v pravom slova zmysle. Posledný vývoj na rade finančných aktív, podľa analytika naznačuje skôr korekciu predchádzajúceho bezbrehého optimizmu, ako základ dlhšie trvajúceho útlmu.

„Riziká však nikdy nemožno podceňovať a aj súčasná situácia nám opäť ukazuje, ako dokáže byť vývoj premenlivý a že dobré časy netrvajú nikdy večne, na čo by mal pamätať aj štát. Dobré časy sme na šetrenie nevyužili, naopak, sme posilňovali svoj rast cez expanziu dlhu. Výnosy 10-ročných domácich vládnych dlhopisov sa pohybujú aktuálne na 3,25 %, pričom si myslíme, že pri pokračujúcej negatívnej nálade na trhoch, budú dopytované aj domáce dlhopisy, čím by mal výnos skĺznuť späť pod 3 %, ktoré sme naposledy videli na jeseň 2022,“ povedal analytik.

Z celkového pohľadu tak môže podľa neho platiť, že súčasné problémy nám pomôžu v tom, čo nás doteraz trápilo najviac – vysoké úroky a náklady na dlh. Trvanie a magnitúda výpredajov rizikových aktív bude vytvárať hranicu medzi posilnením nášho rastu a jeho prepadom. Čím bude situácia dlhšie trvať, tým väčšie bude riziko prenosu na naše „motory rastu“. Naopak, istá korekcia je pre nás podľa analytika veľmi želateľná a môžeme z nej vytvoriť príležitosť na širšie založený rast ekonomiky. Zatiaľ je dnes polojasno, mračná sú však na obzore.

Predával aj legendárny Warren Buffet

V posledných dňoch došlo k viacerým významným udalostiam, ktoré negatívne ovplyvnili vývoj svetového hospodárstva. Silný pokles akciových trhov, prepad kryptomien či napätá politická situácia na Blízkom východe sú faktory, ktoré môžu prispieť ku vzniku globálnej recesie, upozornili v pondelok analytici Tomáš Vranka zo spoločosti XTB a hlavný ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda.

„Najznámejší akciový index S&P 500 od svojich maxím z minulého mesiaca oslabuje už takmer o desať percent a technologický index Nasdaq už o 15 %. Veľká časť z prepadov prišla koncom minulého týždňa, kedy prišli dáta z americkej ekonomiky z oblasti nezamestnanosti a pracovných miest a prepady pokračujú aj dnes. V USA totiž bolo vytvorených oveľa menej nových pracovných miest, ako sa čakalo a miera nezamestnanosti vyskočila na 3,4 %, čo je najvyššia hodnota od októbra 2021,“ uviedol Vranka.

Pokles o viac ako 12 % vykázali japonské akcie, pričom ide o ich najvyšší prepad od roku 1987. V prípade japonskej ekonomiky je podľa odborníkov prekážkou okrem spomínaných faktorov aj príliš silný jen, ktorý znižuje konkurencieschop­nosť výrobkov a následne poškodzuje japonských exportérov.

K negatívnemu vývoju svetového hospodárstva mohlo podľa analytika prispieť aj zverejnenie kvartálnych výsledkov spoločnosti Berkshire Hathaway, ktorú vedie investor Warren Buffett. Ich súčasťou totiž bola informácia, že Berkshire predala zhruba polovicu svojej pozície v spoločnosti Ap­ple.

Hlavný ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda poukázal taktiež na výrazný prepad bitcoinu, ktorý bol v pondelok na úrovni 14 %, a na potenciálne prasknutie bubliny v oblasti umelej inteligencie.

Hroziaca recesia podľa analytikov donúti americký Federálny rezervný systém (Fed) k rýchlemu znižovaniu úrokových sadzieb. „Do konca roka by tak základná úroková miera USA mala spadnúť o viac ako 100 bodov,“ priblížil Kovanda. Trh sa podľa neho v súčasností bojí, že Fed nedokáže adekvátne regulovať vznikajúcu situáciu.

Burza: Americké akcie pokračujú v poklese

Americké akcie pokračujú v poklese aj v pondelok, pričom hlavný index newyorskej burzy klesol krátko po začiatku obchodovania zhruba o 3 %. Otrasy na akciových trhoch vyvolali informácie o vývoji na americkom trhu práce, ktoré zvýšili obavy, že ekonomika USA by mohla smerovať do recesie. Informovala o tom agentúra AFP.

Približne 15 minút po začiatku pondelkového obchodovania na Wall Street klesol kľúčový index newyorskej burzy Dow Jones Industrial Average o 2,7 % na 38.660,45 bodu. Širší index S&P 500 klesol o 3,3 % na 5170,41 bodu. Najvýraznejší pokles zaznamenal technologický index Nasdaq Composite. Ten klesol o 4,2 % na 16.069,97 bodu.

Výpredaj na Wall Street spustila v piatok (2. 8.) správa z trhu práce, ktorá poukázala na nečakane prudké spomalenie tvorby pracovných miest a prekvapivý nárast miery nezamestnanosti. Tá sa dostala na najvyššiu úroveň od októbra 2021.

Zamestnávatelia v USA mimo poľnohospodárstva vytvorili v júli len 114.000 nových pracovných miest po 179.000 v júni. Miera nezamestnanosti stúpla o 0,2 percentu­álneho bodu na 4,3 %. Ekonómovia počítali s 206.000 novými pracovnými miestami a stagnáciou miery nezamestnanosti na 4,1 %.

„Údaje z trhu práce signalizujú, že americká centrálna banka vyčkávala príliš dlho s redukciou úrokových sadzieb,“ uviedli analytici z Pantheon Macroeconomics. Nepríjemné správy z pracovného trhu prišli iba dva dni potom, ako Fed ponechal úrokové sadzby nezmenené.

Časť analytikov však tvrdí, že aj keď v auguste sa dajú očakávať ďalšie otrasy na akciových trhoch, tieto výkyvy automaticky neveštia recesiu. Napríklad analytik zo spoločnosti CFRA Research Sam Stovall povedal, že „aj naďalej predpokladá skôr mäkké pristátie (americkej ekonomiky), než recesiu“. V tejto súvislosti dodal, že august je tradične slabé obdobie pre akciové trhy.

202 debata chyba
Viac na túto tému: #trhy