Sotákove železiarne zverejnili zisk. Po mimoriadne dobrom roku prišiel pád

Železiarne Podbrezová zažili po predvlaňajšom rekordnom roku strmý prepad zisku.

07.04.2024 05:00
Vladimír Soták Foto: ,
Na snímke predseda Klubu 500 Vladimír Soták počas tlačovej konferencie Klubu 500 a SOPK k zabezpečeniu dodávok plynu v Bratislave v máji 2022.
debata (5)
Video

Kým v roku 2022 jeden z najväčších zamestnávateľov na Horehroní dosiahol zisk na úrovni vyše 49 miliónov eur, tak vlani sa zisk prepadol až o 80 percent na 9,8 milióna eur. Za horším hospodárskym výsledkom je predovšetkým pokles objednávok.

Vladimír Soták zo Železiarní Podbrezová Čítajte viac Soták zverejnil zisky, sú obrovské. Ľuďom rozdali po tisíc eur a zdvihli im platy

Rekordný rok

Bol koniec leta 2022 a slovenskí priemyselníci bili na poplach, že mnohým vysoké ceny energií zlomia väzy, ak im štát nepomôže s drahými energiami. Nakoniec sa však ukázalo, že mnohí skončili s rekordnými ziskami. Boli medzi nimi aj železiarne Podbrezová, na čele ktorých stojí Vladimír Soták. V rekordnom roku sa im medziročne podarilo až sedemnásobne zvýšiť zisk.

Vladimír Soták Čítajte viac Kričali, že bude krach a prepúšťanie, ale stal sa úplný opak. Slovenskí priemyselníci mali rekordné zisky, prečo?

Spoločnosť profitovala hlavne z toho, že sa im pred energetickou krízou podarilo nakúpiť lacnejšie energie. Pre nich sú energie kľúčovou komoditou, keďže ide o energeticky náročný podnik. Šéf spoločnosti Vladimír Soták sa okrem výhodného nákupu komodity netajil ani tým, že železiarne zdvihli ceny svojich výrobkov. Zvýšené náklady sa im tak podarilo preniesť na ceny produktov. Výsledkom bol už spomínaný rekordne ziskový rok 2022.

Prepad zisku

Vlani však európsky priemysel zasiahlo ochladenie a pokles objednávok. Pre exportne orientovanú firmu, akou sú železiarne Podbrezová, to znamenalo, že museli menej vyrábať. Dáta Finstatu ukazujú, že tržby im padli o 27 percent. Kým v roku 2022 boli tržby na úrovni vyše 428 miliónov eur, tak vlani poklesli na 314 miliónov eur.

Ak by sme porovnali rok 2022, keď bol objem výroby na 100 percent, tak vlani bol objem v celej spoločnosti naplnený len na 73 percent. „V novodobej histórii našej akciovej spoločnosti to však stále nebol najhorší rok v porovnaní z krízovým rokom 2009, keď výroba bola na úrovni 56 percent oproti roku 2022,“ povedal o objemoch výroby v podnikovom magazíne Miloš Dekrét, výrobný riaditeľ spoločnosti Železiarne Podbrezová. Nedostatok zákaziek podľa neho riešili plánovanými prestojmi, počas ktorých zamestnanci čerpali dovolenku, technologické voľno, prípadne 60-percentnou náhradou mzdy.

Výrobný riaditeľ upozorňuje aj na skutočnosť, že pre zmeny zákona z dielne exministra práce Milana Krajniaka, im vlani do predčasného dôchodku odišlo až 150 zamestnancov. Aj napriek ťažkému roku nemusel najväčší horehronský zamestnávateľ prepúšťať. V predstavenstve spoločnosti Železiarne Podbrezová bolo jednoznačne odsúhlasené, že nebudú znižovať stavy ich zamestnancov ani pri poklese objednávok.

Vladimír Soták vo firemnom časopise zo začiatku roka povedal, že na prelome rokov začali postupne opäť rásť objednávky. „Záver vlaňajška, ale aj nábeh zákaziek v januári však ukazuje, že tento rok by mohol byť lepší. Pozitívom je, že funguje celá fabrika. Uvidíme, ako budú vyzerať ďalšie mesiace. Sme závislí na tom, ako sa bude vyvíjať ekonomika v Európe a vo svete,“ napísal.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Železiarne Podbrezová #Soták