Po ruskej anexii Krymu na Slovensko dorazilo mnoho Ukrajincov. Začali zakladať firmy, najväčšia podniká s hydinou

Nárast počtu štatutárov z Ukrajiny v slovenských subjektoch silno koreluje so situáciou v ich domovskej krajine. V rokoch 2014 a 2015 vystrelili počty štatutárov. Prudký nárast vidno aj v rokoch 2022 a 2023, ktorý súvisí s inváziou Ruska na Ukrajinu. Uviedol to v analýze Martin Lindák, analytik FinStat.

01.04.2024 11:36
hydina, mäso, umývanie, kura, kuchyňa Foto:
Chcete variť z hydinového mäsa?
debata (2)

„Pripomíname, že funkciu štatutára mohla zastávať jedna osoba vo viacerých spoločnostiach na Slovensku. Nárast je zjavne spojený s emigráciou z Ukrajiny po tzv. Euromajdane a následných udalostiach, pri ktorých Rusko anektovalo polostrov Krym a začalo konflikt medzi Ukrajinou a separatistickými republikami Doneck a Luhansk. Ďalší prudký nárast vidíme v rokoch 2022 a 2023, ktorý zase nadväzuje na inváziu Ruska na Ukrajinu. V prípade pozícií štatutárov, ktoré obsadzujú Rusi, nevidíme v danom čase prudší nárast či pokles. Výnimkou je len rok 2018. Dôvodom budú pravdepodobne protesty, ktoré v danom roku v Rusku prebiehali,“ spresnil.

Dmytro Borodavka, ceo EU Poultry Čítajte viac Ukrajinec, ktorý podniká s kuracinou: Ukrajina ju má najlepšiu, dám za ňu ruku do ohňa, nikdy nám nič nenašli

Ukrajinskí občania sú podľa neho v súčasnosti v pozíciách štatutárov vo firmách rôznej veľkosti a rozličného zamerania. Najväčšou spoločnosťou podľa tržieb je spracovateľ hydiny EU Poultry, s.r.o. Firma mala v roku 2022 tržby vyše 100 miliónov eur.

Druhou v poradí je pracovná agentúra Parko Limited, s.r.o., ktorej tržby v roku 2022 poskočili z necelých 90.000 eur na vyše 33 miliónov eur. Treťou v poradí je eliastech, s.r.o., výrobca plastových dielov pre automobilový priemysel. V roku 2022 dosiahla spoločnosť tržby vyše 24 miliónov eur, a po prvýkrát sa preklopila do zisku.

Dodal, že v pozícii konečného užívateľa výhod sú ukrajinskí občania aj v slovenskej pobočke siete McDonald's. McDonald's Slo­vakia, s. r. o., mala v roku 2022 tržby vyše 50 miliónov eur. Ďalšou firmou je GlobalLogic Slovakia, s.r.o., ktorá poskytuje služby v oblasti počítačového programovania. Konečným užívateľom výhod je okrem ukrajinského občana aj občan Spojených štátov amerických.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #firmy #Rusko #Ukrajina