Ratingová agentúra Fitch zlepšila výhľad ratingu Českej republiky

Zlepšením výhľadu reagovala agentúra na úspešné zvládnutie pandémie, ako aj obdobia energetickej krízy a s ňou súvisiacich cenových šokov.

25.02.2024 16:28
česko, česká národná banka, česká koruna Foto:
Agentúra Fitch zlepšila výhľad ratingu Česka z pôvodne negatívneho na stabilný.
debata

Ratingová agentúra Fitch ponechala rating Českej republiky na úrovni AA-. Zlepšila však výhľad ratingu a z pôvodne negatívneho ho upravila na stabilný. Zlepšením výhľadu reagovala agentúra na úspešné zvládnutie obdobia pandémie nového koronavírusu, ako aj obdobia energetickej krízy a s ňou súvisiacich cenových šokov. Tieto faktory sa tak neodrazili na dlhodobých makroekonomických vyhliadkach napriek slabšiemu rastu hospodárstva v krátkodobom meradle. Pôvodne zvýšená neistota sa zmiernila, najmä v dôsledku opatrení zameraných na stabilitu.

Menová politika prispela k výraznému spomaleniu inflácie, ktorá by sa podľa Fitch mala až do konca roka 2025 udržať v cieľovom pásme. Navyše, opatrenia v oblasti fiškálnej konsolidácie stabilizovali pomer vládneho dlhu k hrubému domácemu produktu (HDP) na úrovni pod mediánom krajín s dvojáčkovým ratingom.

Agentúra odhaduje, že rozpočtový deficit Českej republiky sa v tomto roku zníži na 2,3 % HDP z 3,3 % HDP v roku 2023. Ďalšie zníženie očakáva v budúcom roku, a to na 2 % HDP. Prispieť by k tomu malo najmä postupné znižovanie dotácií pre firmy, najmä v oblasti priemyslu a poľnohospodárstva.

Čo sa týka dlhu, Fitch predpokladá, že český verejný dlh sa tento rok zvýši, rast však bude veľmi mierny. Oproti roku 2023, za ktorý sa dlh odhaduje na úrovni 44,2 % HDP, by mal tento rok dosiahnuť 44,6 % HDP. Neskôr by sa však mal mierne znižovať až na 44,1 % HDP v roku 2027.

Dlh vzrástol počas obdobia pandémie, pričom v roku 2019 dosahoval 30 % HDP. Neskôr sa však stabilizoval na nižšej úrovni, než Fitch odhadoval ešte na začiatku energetickej krízy. Agentúra zároveň dodala, že podľa jej odhadov by sa aj v ďalších rokoch mal verejný dlh Česka udržiavať na nižšej úrovni, než je predpokladaný medián pre krajiny s ratingom v pásme AA.

debata chyba
Viac na túto tému: #Fitch #rating Česka #zlepšenie ratingu