Putinova odveta za sankcie. Zmocňuje sa ďalších pobočiek zahraničných firiem

Ruský prezident Vladimir Putin nariadil prevod práv všetkých zahraničných akcionárov na letisku Pulkovo v Petrohrade na nový ruský subjekt. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg.

01.12.2023 09:54
Vladimir Putin Foto: ,
Ruský prezident Vladimir Putin.
debata (9)

Medzi zahraničnými akcionármi sú nemecká spoločnosť Fraport AG a katarský investičný fond. Na základe dekrétu, ktorý Moskva zverejnila vo štvrtok (30. 11.) neskoro večer, sa podiely v držiteľovi licencie na prevádzku letiska registrovanom na Cypre spoja a presunú do novej domácej spoločnosti. Existujúcim investorom tak aj naďalej zostanú ich podiely, ale nebudú môcť hlasovať.

Rozhodnutie bolo odôvodnené „ohrozením národných záujmov a hospodárskej bezpečnosti Ruskej federácie v dôsledku porušenia záväzkov zo strany niektorých zahraničných právnických osôb,“ uvádza sa v dekréte. Putin nariadil tiež vláde, aby vytvorila nový riadiaci orgán pre prevádzkovateľa letiska Pulkovo.

radiátor, teplo, kúrenie Čítajte viac Za kúrenie v bytovke budeme platiť spravodlivejšiu sumu. Komu sa zvýši a kto naopak ušetrí?

Rusko preberá kontrolu nad miestnymi prevádzkami veľkých zahraničných firiem zo štátov, ktoré považuje za nepriateľské, ako odvetu za sankcie proti Moskve za inváziu na Ukrajinu vo februári 2022. Zmocnilo sa napríklad kontroly nad ruskými závodmi Danone a Carlsberg a dosadilo Putinových spojencov, aby ich riadili.

Opatrenia prijaté v prípade letiska Pulkovo sa líšia tým, že zasiahli aj investičný fond Kataru, teda krajiny, ktorá zaujala neutrálnejší postoj k vojne Ruska proti Ukrajine. Dekrét prináša tiež možnosť obnovy hlasovacích práv zainteresovaných strán „na ich žiadosť a za predpokladu, že uzavrú korporátne dohody s ostatnými členmi spoločnosti a zaviažu sa dodržiavať ruskú legislatívu“.

Nemecký prevádzkovateľ letiska Fraport, katarský investičný fond a ruská VTB Bank vlastnili po 25 % v letisku Pulkovo. Podľa agentúry Interfaxu zvyšok patril konzorciu investorov vrátane ruského investičného fondu RDIF.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #sankcie