Menej pracovať za rovnakú mzdu. Nemeckí odborári idú do štrajku

Nemeckí oceliari a železiari budú štrajkovať za podstatné zvýšenie miezd, ktoré bude kompenzovať rastúce ceny. Do štrajku sa v piatok (1. 12.) ráno zapojí približne 300 pracovníkov v troch závodoch spoločností ArcelorMittal, Thyssenkrupp a Deutsche Edelstahlwerke. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

30.11.2023 17:35
ArcelorMittal Foto: ,
Spoločnosť ArcelorMittal so sídlom v Luxembursku je najväčším producentom ocele na svete, závody má v niekoľkých desiatkach krajín sveta. Na snímke tá vo francúzskom Fos-sur-Mer.
debata (9)

Niekoľkohodinová protestná akcia bude začiatkom série štrajkov, ktoré sa v nasledujúcich týždňoch zintenzívnia, varoval hovorca odborového zväzu IG Metall.

Odbory požadujú pre svojich členov zvýšenie miezd o 8,5 % počas 12 mesiacov. Ďalšou požiadavkou je skrátenie pracovného času zamestnancov v oceliarskom a železiarskom priemysle na 32 hodín týždenne zo súčasných 40 hodín bez zníženia platov.

SR SBA TK zdanenie bánk BAX Čítajte viac Bankám na Slovensku sa v posledných mesiacoch výrazne darilo. Pozrite si, aké zisky dosiahli

Zamestnávatelia doteraz ponúkli 3,1-percentné zvýšenie miezd počas 15 mesiacov, odmietli ale požiadavku na skrátenie pracovného času.

Najväčšia európska ekonomika čelila za posledný rok širokej vlne štrajkov v rôznych sektoroch, od železníc až po leteckú prepravu.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko