Jeden z najväčších pivovarov na svete obviňuje Rusko. Ukradli ste nám podnik, tvrdí jeho šéf

Dánsky výrobca piva Carlsberg oznámil, že ukončil svoje podnikanie v Rusku po tom, čo Kremeľ prevzal kontrolu nad jeho operáciami v krajine. Spoločnosť uviedla, že sa odmietla nechať „donútiť k dohode za neprijateľných podmienok, ktorá by ospravedlnila nelegitímne prevzatie“ jej ruského podniku.

01.11.2023 08:54
Oktoberfest, Mníchov, pivo, Tereziánska lúka, Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (11)

Carlsberg bol v procese predaja svojej dcérskej spoločnosti – pivovaru Baltika – v Rusku predtým, ako vedenie v júli prevzal štát. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Baltika podľa webstránky Carlsbergu vyrába niektoré z najznámejších značiek piva v Rusku a v ôsmich závodoch v krajine má 8 400 zamestnancov.

SR Veľké Kapušany Zemplín Prezident Eustream KEX Čítajte viac Ukrajina zastavuje dodávky ruského plynu na západ. Slovenskí plynári rozmýšľajú, čo bude ďalej

Šéf Carlsbergu Jacob Aarup-Andersen sa vyjadril, že ruská vláda „ukradla náš podnik v Rusku“. „Nepomôžeme im, aby to vyzeralo legitímne," zdôraznil.

Carlsberg uviedol, že informoval Baltiku, že ukončil všetky svoje licenčné zmluvy na výrobu, uvádzanie na trh a predaj svojich produktov v krajine. Do 1. apríla 2024 bude podľa neho trvať obdobie vyčerpania existujúcich zásob. „Keď sa tieto licencie s odkladom skončia, nesmú už vyrábať žiadne naše výrobky. Samozrejme, nemôžem zaručiť, že sa tak stane, ale je to naše očakávanie," dodal Aarup-Andersen.

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu mnoho zahraničných spoločností čelilo tlaku, aby opustilo Rusko a ukončilo svoje tamojšie operácie. Carlsberg bola jednou z mnohých spoločností, ktoré sa snažili predať svoje ruské podniky.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #pivo #vojna na Ukrajine #Carlsberg