Takáto je pravda o ziskoch slovenských bánk. Čo by spôsobilo ich zdanenie?

Z každej strany počúvame o miliónových ziskoch slovenských bánk. Niektorí politici už avizovali, že po voľbách by radi zaviedli bankový odvod či iné mimoriadne zdanenie finančných inštitúcii. Aká je teda pravda? Majú banky tvoriť zisk? Poďte sa s nami pozrieť na dôvody, prečo sú zisky bánk kľúčové pre ich stabilnú budúcnosť a prosperitu našej ekonomiky.

11.10.2023 00:00
bankova asociacia, pr Foto:

Zisk bánk na Slovensku nie je mimoriadny, ale je podpriemerný v porovnaní s okolitými krajinami. Napriek tomu banky majú zákonom stanovenú povinnosť dosahovať zisk. Ten je následne investovaný späť do ekonomiky – viac kapitálu znamená viac úverov pre firmy, domácnosti a väčší priestor pre nákup štátnych dlhopisov. Z toho vyplýva, že zisk bánk je priamo spojený s ich schopnosťou financovať ekonomický rast a rozvoj.

Majú našu dôveru

Septembrový prieskum agentúry Ipsos o vnímaní bánk slovenskou populáciou ukázal, že bankám na Slovensku dôveruje takmer polovica ľudí. Po obecných samosprávach a ozbrojených zložkách sú tretím najdôveryhodnejším subjektom. V rebríčku dôveryhodnosti predbehli štátne inštitúcie, cirkev, komerčné subjekty, neziskový sektor aj politikov. Prieskum takisto ukázal, že Slováci veria, že vklady v bankách sú v bezpečí a dôverujú bankám v oblasti bezpečnosti ich financií. „Zároveň sa však ukázalo, že ak by boli banky v strate alebo by nedosahovali dostatočný zisk, až 8 z 10 Slovákov by do nich nevložili svoje úspory a nezverili by im svoje financie. Respondenti v prieskume reagovali len na fiktívny scenár nestability bánk, keďže bankový sektor na Slovensku patrí dlhodobo k najstabilnejším v rámci Európy. Je však zaujímavé sledovať, ako by sa Slováci zachovali v takejto situácii,“ približuje Milena Koreňová, výkonná riaditeľka Slovenskej bankovej asociácie.

Na čom zarábajú najviac?

Banky zarábajú prevažne na úrokoch z úverov a hypoték, ktoré poskytujú svojim klientom. Ale nie všetky zisky sú automaticky vyplácané akcionárom. V skutočnosti sa 2/3 zisku reinvestujú späť do banky na ďalšie financovanie, zatiaľ čo iba 1/3 je vo forme dividend vyplácaná akcionárom. Tým, mimochodom, môže byť ktokoľvek z nás. Významná časť zisku sa tiež využíva na zabezpečenie vysokého štandardu bezpečnosti informačných systémov bánk.

V prípade zavedenia bankového odvodu sa zníži kapacita bánk na poskytovanie úverov. To bude mať za následok, že budú úvery menej dostupné a keďže bude dopyt po nich vyšší ako ponuka, budú automaticky drahšie. Ľudia si teda budú môcť požičiavať menej a za drahšie. Za posledné dva roky bankový sektor poskytol viac ako 25 miliárd eur na úvery pre firmy a 40 miliárd eur pre bežných ľudí. Zástupcovia bankovej asociácie varujú, že kvôli možnému zdaneniu sa vyše 13-tisíc rodín ročne nemusí dostať k hypotéke. Keby poslanci nedávno odhlasovali osobitný odvod, banky by mali menej o 1,125 miliardy eur ročne na poskytovanie úverov. Pri priemernej výške hypotéky 85-tisíc eur by sa tak sen o vlastnom bývaní rozplynul tisícke rodín ročne.

Stop sociálnym balíčkom

Platí jednoduché pravidlo, že čím je zisk bank vyšší, tým platia vyššie dane. Od roku 2010 prispeli do štátneho rozpočtu sumou 2 miliardy eur prostredníctvom dane z príjmu, pričom tri najväčšie banky patria dlhodobo k Top10 najväčších platcov dane z príjmov.

Banky upozorňujú, že pri zhoršenej situácii môže prísť z ich strany k menšiemu nákupu štátnych dlhopisov. Peniaze by chýbali v štátnej kase, čo by komplikovalo financovanie sociálnych balíčkov, ale aj platov pre lekárov, učiteľov či tiež 13. dôchodkov.

Varuje aj Európska centrálna banka

Pred negatívnymi dosahmi bankových odvodov na sektor a ekonomiku varuje aj Európska centrálna banka (ECB), pričom zverejnila negatívny komentár k návrhom na zavedenie špeciálneho zdanenia, naposledy v Španielsku, Litve a Taliansku. Vo svojom stanovisku okrem iného uvádza, že zavedenie odvodov ohrozuje zdravie sektora a potenciálne vedie k vyšším nákladom na úvery pre firmy a domácnosti. Banky sú v súčasnosti tzv. katalyzátorom zmien súvisiacich s financovaním prechodu firiem na zelenú ekonomiku a s dofinancovaním projektov z plánu obnovy. Preto je nevyhnutné, aby banky neboli ohrozené osobitným odvodom. „Zisk je nevyhnutnou súčasťou silného a stabilného bankového sektora, spolu s kapitálom tvoria hlavný pilier stability a riadneho fungovania. V záujme bezpečnosti a ochrany vkladov klientov musia byť banky pripravené na pokračovanie vo svojej činnosti aj za nepriaznivých podmienok. Na to im slúži vlastný kapitál, ktorý absorbuje možné straty a zabezpečí ďalšie bezproblémové úverovanie svojich klientov a štátu,“ skonštatovala Milena Koreňová zo Slovenskej bankovej asociácie.

chyba