Slovenské zbrojovky zažívajú zlaté časy. Ich zisky stúpajú odkedy vypukla vojna na Ukrajine, najväčšej o vyše 900 percent

Zbrojársky priemysel na Slovensku ožíva. Firmy z tohto odvetvia utŕžili v minulom roku sumárne necelých 400 mil. eur. Medziročne si tak prilepšili o bezmála 114 mil. eur. Čistý zisk zbrojoviek vzrástol na vyše 45 mil. eur z predvlaňajších 6 mil. eur. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedol analytik portálu Finstat Martin Lindák, sumárna zisková marža sektora stúpla v roku 2022 na 11,5 %. Uvedené výsledky sa pritom týkajú roka, kedy na Ukrajine vypukol vojenský konflikt.

05.10.2023 12:07
Konštrukta-Defence Foto:
Ochrana posádky v húfnici Zuzana 2 proti účinkom zbraní hromadného ničenia a veľké množstvo munície vezenej priamo v objekte patria k jeho výhodám.
debata (6)

Na Slovensku pôsobí v zbrojárskom priemysle vyše 40 spoločností, sektor je však do veľkej miery koncentrovaný a najväčšie podniky sú v rukách dvoch skupín, a to MSM group a DMD group. Najväčšia Konštrukta – Defence, ktorá vyrába známe húfnice Zuzana, navýšila v uplynulom roku medziročne tržby o 34 % na 84,6 mil. eur. Jej čistý zisk išiel hore o 921 %, z necelých 1,4 mil. eur v roku 2021 na minuloročných takmer 13,9 mil. eur.

Konštrukta-Defence Čítajte viac Slovenské zbrojovky zažívajú zlaté časy. Hlásia veľké zisky a vo veľkom zvyšujú výrobu (prehľad firiem)

Druhá v poradí VOP Nováky tržby dokonca skoro zoštvrornásobila, z 20,5 mil. eur v roku 2021 spravila vlani 77 mil. eur. „Vo výročnej správe samotná spoločnosť spomína, že je to najmä vďaka predaju munície Ukrajine," skonštatoval Lindák. Kým v roku 2021 pritom firma vykázala stratu, ktorá atakovala 4 mil. eur, v uplynulom roku už dosiahla zisk, ktorý sa šplhal k 22 mil. eur.

Tretia v poradí Aliter Technologies, ktorá sa zaoberá oblasťou informačno-komunikačných technológii a softvérového vývoja, pričom jedným zo zameraní spoločnosti je vývoj softvéru pre armádu, zvýšila tržby medziročne o takmer 80 % na 48,7 mil. eur. Jej zisk vzrástol zo 4 mil. eur v roku 2021 na 7,4 mil. eur v roku 2022. Päticu firiem s najväčšími tržbami ešte dopĺňa ZVS holding a Glock.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #zbrojovka #delo #Zuzana 2