V Číne praská bublina, realitný obor je v problémoch. Obavy z rozšírenia nákazy ožili

Čínsky developer Country Garden mal do pondelka (18. 9.) zaplatiť úrok z dlhu vo výške 15,4 milióna USD (14,44 milióna eur). Dvaja držitelia jeho dlhu však uviedli, že ani v utorok do 15. h hongkonského času zatiaľ platbu nedostali.

19.09.2023 16:30
Čína Foto: ,
Pár drží čínsku národnú zástavu na Námestí Nebeského pokoja (Tchien-an-men)
debata (8)

Country Garden správu nekomentovala. Existuje totiž 30-dňová lehota na odklad splátok. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg. Country Garden, jedného z najväčších čínskych developerov, zasiahla dlhová kríza na širšom realitnom trhu v ázijskej krajine. Spoločnosť minulý mesiac varovala pred možnosťou svojho kolapsu.

Švédska kráľovská akadémia, nobelovka, Nobelové ceny, Nobelovo múzeum Čítajte viac Švédsky realitný trh zasiahol toxický kokteil. Panujú obavy, že sa nákaza rozšíri ďalej do Európy

Obavy z „rozšírenia nákazy“ z čínskeho sektora nehnuteľností na finančný trh znova ožili minulý mesiac, keď spoločnosť Country Garden nezaplatila úroky z dolárových dlhopisov vo výške 22,5 milióna USD v pôvodnom termíne splatnosti, ale až na poslednú chvíľu, po 30 dňoch.

Country Garden patrí medzi najviac zadlžených developerov na svete s celkovými záväzkami vo výške 1,36 bilióna jüanov (174,82 miliardy eur). Jej problémy vyvolávajú obavy z možného kolapsu a jeho dôsledkov pre čínsku ekonomiku, ktorá už teraz trpí rekordne vysokou nezamestnanosťou mladých ľudí, klesajúcou spotrebou a širšou krízou v sektore nehnuteľností.

Aj ďalší čínski developeri už niekoľko rokov nechávajú niektorých investorov čakať na splátky do poslednej chvíle. Najvýznamnejší neplatiči v sektore, vrátane Evergrande Group, istý čas platili úroky z dlhopisov na konci lehoty odkladu, až napokon platby úplne zastavili.

Country Garden tento týždeň získala súhlas jedného držiteľa dlhopisov s odkladom splátky po tom, ako bolo hlasovanie trikrát odložené a bol pridaný návrh na úpravu podmienok.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Reality #Čína