Investícia Volva pri Košiciach je v novej fáze. Automobilka sa chystá zamestnať až 5-tisíc ľudí

Investícia švédskej automobilky Volvo na východnom Slovensku je v ďalšej fáze. Zámer vybudovania závodu s predpokladanou celkovou ročnou kapacitou 500-tisíc vozidiel už spoločnosť Volvo Car Slovakia predložila na posudzovanie vplyvov na životné prostredie. Projekt za viac ako jednu miliardu eur smeruje do strategického parku Valaliky, ktorý už má osvedčenie o významnej investícii.

12.09.2023 16:32
Heger, Volvo Foto: ,
Vtedajší premiér Eduard Heger sa víta so šéfom Volva pri podpise investície.
debata

Materiál hovorí o dvoch fázach investície. V prvej by mala byť ročná výrobná kapacita 250-tisíc elektrických vozidiel, následná druhá zahŕňa ďalších 250-tisíc vozidiel ročne. „Očakáva sa, že zámer vytvorí v strategickom priemyselnom parku v každej fáze 4 000 až 5 000 nových pracovných miest. Okrem toho sa predpokladá zvýšenie počtu pracovných príležitostí v oblasti subdodávok, služieb a logistiky," uvádza dokument. Uvedený počet pracovných miest tak vznikne v prvej a následne aj v druhej fáze projektu.

SR Valaliky park priemyselný stavba KEX Čítajte viac Na východe slávnostne odštartovala výstavba. Robotu tu nájde 12-tisíc ľudí

Volvo Car Košice bude prvým automobilovým výrobným závodom na Slovensku zameraným výlučne na produkciu elektrických vozidiel. Okrem bežných automobilových výrobných dielní bude zahŕňať aj lisovňu, prevádzku tlakového odlievania, montáž batérií a elektromotorov. Súčasťou plánovanej investície je aj vybudovanie logistických prepojení a potrebnej dopravnej infraštruktúry pre zamestnancov vrátane parkovacích miest. Projekt počíta aj s výstavbou súvisiacej infraštruktúry pre energie, vodu a sieťové prípojky.

Heger, Volvo Čítajte viac Plat od tisíc do dvetisíc. Nájde Volvo dosť pracovníkov a čo to spraví so zárobkami?

Automobilka Volvo potvrdila výstavbu nového závodu na východe Slovenska začiatkom júla 2022. Podľa predloženého zámeru plánuje začiatok výstavby závodu na štvrtý kvartál tohto roka, ukončenie o dva roky neskôr. Začiatok prevádzky odhaduje na posledný štvrťrok roku 2026.

debata chyba
Viac na túto tému: #automobilka #Volvo #zamestnanci