Nemci chcú dotovanie cien elektriny. Žiadajú eurokomisiu, aby to povolila

Zavedenie ceny elektriny pre priemysel musí schváliť Európska komisia (EK). Premiéri 16 nemeckých spolkových krajín preto v "Bruselskej deklarácii" požadujú, aby to EK národným vládam umožnila, uviedol denník "Handelsblatt". TASR o tom informuje na základe správy agentúry APA.

03.09.2023 14:37
Olaf Scholz Foto: ,
Nemecký kancelár Olaf Scholz
debata (17)

Príslušné vyhlásenie, ktoré má byť zverejnené na budúci týždeň, má nemecký denník k dispozícii. Zvýšené náklady na energie podľa návrhu vyhlásenia predstavujú „akútnu prekážku oživenia ekonomiky“. „Členské štáty preto musia mať možnosť na prechodné obdobie stanoviť konkurencieschopnú preklenovaciu cenu elektriny, najmä pre energeticky náročné firmy pôsobiace v medzinárodnej konkurencii, kým nebudú v dostatočnom objeme k dispozícii cenovo dostupné obnoviteľné zdroje energie.“

Vladimir Putin Čítajte viac Podiel Kremľa sa scvrkáva. Európa odoberá čoraz menej a menej plynu, ropy a tovarov z Ruska

Zasadnutie premiérov nemeckých spolkových krajín sa uskutoční v Bruseli na budúci týždeň (6. – 7. 9.) prvýkrát od roku 2018. Stretnú sa tam okrem iných so šéfkou EK Ursulou von der Leyenovou, podpredsedom pre ekologickú transformáciu Marošom Šefčovičom a komisárkou pre energetiku Kadri Simsonovou.

Podľa vyhlásenia musia byť ciele a termíny prechodu na klimaticky neutrálne hospodárstvo stanovené tak, aby boli realistické, prakticky realizovateľné a koherentné. Malé a stredné podniky by sa mali podporovať „ešte cielenejšie ako doteraz“.

Premiéri nemeckých spolkových krajín tiež varovali pred nadmerným zaťažovaním podnikov a domácností. „Pokiaľ ide o tempo dosiahnutia klimatickej neutrality, treba dbať na zachovanie medzinárodnej konkurencieschop­nosti priemyslu EÚ a na zabezpečenie akceptácie zo strany obyvateľstva.“

17 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #elektrina