Známy výrobca liehovín sa dostal do zoznamu sponzorov vojny. Z Ruska mal odísť, biznis mu tam prekvitá

Ukrajina označila Bacardi, najväčšiu súkromnú spoločnosť na výrobu liehovín, za medzinárodného sponzora vojny na svojom území, keďže neodišla z ruského trhu, ale naopak rozširuje tam svoje aktivity. TASR o tom informuje na základe správy DPA.

11.08.2023 13:04
putin Foto: ,
Vladimir Putin máva počas druhého a záverečného dňa rusko-afrického summitu v Petrohrade 28. júla 2023.
debata (2)

Ukrajinská Národná agentúra pre prevenciu korupcie vo štvrtok (10. 8.) zaradila spoločnosť Bacardi Limited so sídlom v Hamiltone na Bermudách na svoj zoznam „medzinárodných vojnových sponzorov“. Obvinila ju pritom z podpory ruskej ekonomiky a sponzorovania „agresie proti Ukrajine“.

„Po rozsiahlej ruskej invázii na Ukrajinu Bacardi naďalej dodáva produkty v hodnote miliónov dolárov do Ruska a naberá tam nových zamestnancov,“ uviedla agentúra vo vyhlásení a dodala, že spoločnosť zaplatila viac ako 12 miliónov USD (10,89 milióna eur) na dani z príjmu v Rusku.

Ján Palenčár Čítajte viac Expert na reality: Ceny padli oveľa viac, ako hovoria čísla. Developeri začali zmenšovať byty

Označenie za medzinárodného vojnového sponzora nemá právne dôsledky, ako je zmrazenie majetku alebo zákaz cestovania. Jeho zámerom je zahanbiť firmy, ktoré pokračujú v obchodovaní s Ruskom počas vojny, čo poškodzuje ich meno.

Na ukrajinskom zozname je v súčasnosti 32 spoločností, vrátane Unileveru či Procter & Gamble. Firma Bacardi sa k tomu zatiaľ nevyjadrila. Jej zaradenie na ukrajinskú čiernu listinu prichádza tri dni potom, čo americké noviny Wall Street Journal podrobne popísali, ako spoločnosť nesplnila sľub o pozastavení vývozu do Ruska krátko po začatí invázie na Ukrajinu. Namiesto toho jej ruský podnik Bacardi Rus doviezol medzi júnom 2022 a júnom tohto roka produkty za 169 miliónov USD. A v minulom roku Bacardi Rus vykázal nárast tržieb o 314 miliónov dolárov. Jeho priami konkurenti ako Pernod Ricard opustili ruský trh po invázii na Ukrajinu.

Ukrajinská vláda uviedla, že pôsobením v Rusku poskytuje spoločnosť „ekonomickú podporu vojne, ktorú na Ukrajine rozpútal ruský prezident Vladimir Putin“.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine