Slovenské zbrojovky zažívajú zlaté časy. Hlásia veľké zisky a vo veľkom zvyšujú výrobu (prehľad firiem)

Zbrojársky priemysel na Slovensku zažíva oživenie. Ruská agresia na Ukrajine spôsobila, že členské štáty začali navyšovať svoje vojenské rozpočty. Slovensko pritom patrilo v obranných výdavkoch medzi najslabšie štáty, v súčasnosti sa blíži k dvom percentám hrubého domáceho produktu.

25.07.2023 05:00
Konštrukta-Defence Foto:
Húfnica Zuzana 2
debata (182)

Okrem toho krajiny zo svojich skladov posúvali svoju vojenskú techniku na Ukrajinu. Teraz treba poloprázdne sklady doplniť a tým sa otvára priestor aj pre naše domáce zbrojárske firmy. Európska únia na to pripravuje dotačný program v objeme 500 miliónov eur, z ktorého by mohli čerpať slovenské podniky.

Tie dokážu vyrábať pomerne široký sortiment vojenskej techniky a materiálu. Slovensko je známe predovšetkým vďaka výrobe munície. Okrem toho sú domáci zbrojári schopní vyrábať aj celý rad ťažkých a ľahkých zbraní. Napríklad kolesové a pásové obrnené vozidlá, delostrelectvo a ručné zbrane. V neposlednom rade aj informačné a komunikačné technológie pre armády.

Profesionálni vojaci si prevzali samohybné kanónové húfnice ZUZANA 2
Video
Zdroj: TASR

O produkty našich zbrojoviek je doma aj v zahraničí záujem. Svedčí o tom aj nedávna návšteva ministra obrany Martina Sklenára a šéfa diplomacie Miroslava Wlachovského, ktorí spoločne navštívili krupinského výrobcu odmínovacích systémov Božena spoločnosť Way Industries.

Zuzana 2 je samohybný autonómny delostrelecký...
Zuzana 2 sa vyznačuje dlhým dostrelom, značným...
+21Ochrana posádky v húfnici Zuzana 2 proti...

Avizovali, že ich rezorty sú pripravené poskytnúť podnikom obranného priemyslu podporu, aby dokázali uspokojiť zvýšené objednávky. Rozmach domácich zbrojoviek potvrdzujú jednak samotné firmy, ale aj ich hospodárske výsledky za minulý rok. Viacerým vyskočili tržby a zisky, čím skončili s rekordným zárobkom.

Denník Pravda vybral päť zaujímavých príbehov domácich zbrojoviek, ktoré ovplyvnila vojna na Ukrajine. Sú to zároveň firmy, ktoré vlani dosiahli najvyššie tržby v domácom obrannom priemysle.

1. Naše Zuzany sú už na Ukrajine

Konštrukta-Defence je zbrojársky podnik v rukách štátu. Spoločnosť riadi svoje aktivity prostredníctvom prevádzok v Dubnici nad Váhom, v Lieskovci a v Moldave nad Bodvou. Preslávila sa v poslednom období výrobou húfnic Zuzana, ktoré sú nasadené na Ukrajine.

Spoločnosť mala vlani úspešný rok. Tržby jej narástli z predvlaňajších 63 miliónov eur na vlaňajších 85 miliónov eur. Zisk spoločnosti za rovnaké obdobie dosiahol 14 miliónov, čo bol nárast o 900 percent. „Hospodársky výsledok za rok 2022 odzrkadľuje vývoj dopytu na domácom a medzinárodnom poli v rámci obchodu s výrobkami obranného priemyslu,“ hodnotí pre Pravdu finančné výsledky firmy Zuzana Valenčíková zo spoločnosti.

Spoločnosť v reakcii uviedla, že svoje výrobné a opravárenské kapacity rozširuje a navyšuje na základe komerčného dopytu. Záujem je hlavne o húfnice Zuzana. Je to je samohybný autonómny delostrelecký systém s automatickým nabíjaním munície schopný zabezpečiť účinnú paľbu priamym aj nepriamym zamierením. „Zuzana 2 sa vyznačuje dlhým dostrelom, značným účinkom v cieli, vysokou presnosťou a rýchlosťou streľby, rýchlym zaujatím palebnej pozície a ovládateľnosťou,“ opisuje silné stránky systému Zuzana Valenčíková.

zväčšiť Zuzana 2 je samohybný autonómny delostrelecký... Foto: Konštrukta-Defence
Konštrukta-Defence Zuzana 2 je samohybný autonómny delostrelecký systém s automatickým nabíjaním munície schopný zabezpečiť účinnú paľbu priamym aj nepriamym zamierením.

Podľa nej elektronická výbava, diagnostika a mechanizácia obslužných prác pri nabíjaní a streľbe radia túto zbraň medzi najmodernejšie zbrane vo svete. Približuje, že na základe uzatvoreného komerčného kontraktu bolo v roku 2022 na Ukrajinu predaných osem kusov tejto techniky.

V základnom portfóliu spoločnosti je aj vezená húfnica Eva, vojenské sanitárne vozidlo, mínomety či delostrelecký systém velenia a riadenia streľby. Spolupracuje tiež na výrobnom programe bojových obrnených vozidiel 8×8 Patria. Zaoberá sa tiež modernizačnými programami a opravárenskou činnosťou.

2. Zbrojári Strnadovci

Vlani na jeseň si vedenie rezortu obrany pripomenulo 65. výročie vzniku štátneho Vojenského opravárenského podniku (VOP). V súčasnosti je podnik už v súkromných rukách. Patrí do skupiny MSM Group, ktorá zastrešuje viacero firiem z oblasti vojenskej a strojárskej výroby. Je súčasťou priemyselno-technologického holdingu Czechoslovak Group.

V jeho čele je 30-ročný český miliardár Michal Strnad. Jeho majetok Forbes odhaduje na dve miliardy dolárov, čím sa stal novou tvárou v globálnom rebríčku dolárových miliardárov. Ako ďalej informuje finančný portál, tak Strnadovi k účasti v rebríčku pomohla aktuálna geopolitická situácia. „Západné armády majú poloprázdne sklady a budú sa chcieť v zásobách dostať kvôli bezpečnosti na oveľa väčšie čísla ako pred konfliktom. Zároveň sa zmenila bezpečnostná situácia, množstvo vlád a parlamentov odsúhlasilo oveľa vyššie výdavky na obranu,“ povedal na margo situácie pre Forbes.

Väčšie obraty firmy dokazujú aj finančné výsledky fabriky, ktoré dosiahli za minulý rok tržby 77 miliónov eur, čo je medziročný nárast o 260 percent. Firma sa tiež dostala zo straty v roku 2021 na úrovni štyroch miliónov do zisku v roku 2022 na 22 miliónov eur.

„Naša spoločnosť VOP Nováky vyrába primárne mínometnú muníciu a muníciu do raketových systémov. Sústreďuje sa na novovýrobu delostreleckej munície kalibru 122 milimetrov pre salvové raketomety RM-70, ktoré slúžia v slovenských ozbrojených silách,“ opisuje pre Pravdu hovorca Czechoslovak Group Andrej Čírtek.

zväčšiť Trhavo-trieštivá strela kalibru 155mm plnená... Foto: MSM GROUP
MSM GROUP Trhavo-trieštivá strela kalibru 155mm plnená trhavinou TNT/RDX.

Okrem mínometnej munície a munície pre raketomety v Novákoch vyrába aj cvičnú delostreleckú muníciu a zároveň poskytuje služby v oblasti revízie, opráv, modernizácie a predlžovania životného cyklu munície. V roku 2007 sa v podniku odohrala tragická udalosť, keď pri výbuchu zahynulo osem zamestnancov podniku a desiatky ľudí sa zranili.

3. Technológie pre NATO

Slovenská spoločnosť Aliter Technologies sa v minulosti preslávila tým, že uspela v megatendri pre NATO. V bratislavskej firme sa nevenujú priamo zbraňovým systémom. Predmetom ich podnikania je vývoj, výroba a podpora informačných a komunikačných technológií, ktoré využívajú ich zákazníci v sektore bezpečnosti a obrany. Ich špeciálne mobilné systémy sú implementované napríklad v bojových vozidlách, prípadne v kontajneroch a stanových prístreškoch.

„Takýto systém je možné nasadiť bez podpory akejkoľvek infraštruktúry v priebehu niekoľkých minút a začať poskytovať dátové, hlasové a video služby. Samozrejmosťou je súlad s NATO štandardmi. Súčasťou týchto systémov sú napríklad aj drony či ochrana pred nimi,“ tvrdí pre Pravdu Ervin Haramia, predseda predstavenstva spoločnosti Aliter Technologies.

zväčšiť Portfólio špeciálnych komunikačných riešení... Foto: Aliter Technologies
Aliter Technologies Portfólio špeciálnych komunikačných riešení Aliter Technologies s popismi

Medzi ich zákazníkov patria silové rezorty doma a v zahraničí, agentúry NATO a veľkí nadnárodní dodávatelia systémov v oblasti obrany a bezpečnosti. Šéf firmy potvrdil, že o ich technológie je zvýšený záujem doma aj v zahraničí.

Tržby spoločnosti minulý rok vzrástli na skoro 50 miliónov eur, čo je medziročný nárast o skoro 80 percent. Firma tiež zvýšila svoj zisk zo 4,1 milióna eur v roku 2021 na 7,4 milióna eur v roku 2022. Spoločnosť vysvetľuje, že v roku 2021 trpeli výpadkami tržieb v dôsledku narušených dodávateľských reťazcov. Dodávky boli posunuté z konca roku 2021 na začiatok roka 2022. To spolu so zvýšeným záujmom o technológie a uvedením nových produktov na trh spôsobilo zvýšenie ich tržieb, ale aj zisku.

4. Výroba munície beží na plné obrátky

Rodina Strnadovcov má polovičný podiel v podniku na výrobu munície ZVS Holding. Druhú polovicu akcií vlastní štát. ZVS Holding z Dubnice nad Váhom sa špecializuje na výrobu strednej a veľkokalibrovej munície pre mínomety, raketomety, tanky a delostrelectvo. Práve výroba delostreleckej munície kalibru 155 a 152 milimetrov patrí ku kľúčovým produktom spoločnosti. Úspech prvej menovanej spoločnosti VOP Nováky však ZVS Holding nezopakoval. Vlani mal tržby na úrovni 41 miliónov eur, čo bol nárast za rok len o tri percentá. Zisk spoločnosti dokonca medziročne mierne klesol na takmer 430-tisíc eur.

Podľa analýzy brokera Zetano do Putinovej agresie vyrábala spoločnosť približne 25-tisíc delostreleckých nábojov ročne. Už minulý rok však mala táto dubnická firma ich počet zdvojnásobiť na 50-tisíc. Hovorca Czechoslovak Group Andrej Čírtek v reakcii uviedol, že z bezpečnostných dôvodov nezverejňujú detaily o objeme výroby munície a odberateľoch.

thumbnail SMR AP300 I Čítajte viac Američania odhalili ich najnovšiu jadrovú technológiu. Ich menšia atómka môže vyrásť aj na Slovensku

Upozorňuje tiež na to, že ich kapacity boli značne vyťažené už pred vojnou a výrobu nie je možné skokovo navyšovať bez investícií do technológií a zvýšenia výkonu celého reťazca dodávateľov. „Rast produkcie v spoločnosti ZVS Holding sa podstatnejšie prejaví až v tržbách za tento rok,“ hovorí pre Pravdu.

Spoločnosť avizuje, že bez ohľadu na európsky dotačný program chystajú investície v objeme desiatok miliónov eur do rozšírenia výroby munície a do vylepšenia technického a technologického zázemia spoločností ZVS Holding a VOP Nováky.

5. Míľnik pre opravovne v Trenčíne

Štátna akciovka Letecké opravovne Trenčín je už dlhé roky známa predovšetkým opravami a modernizáciou leteckej techniky. Od tohto roku k tomu pridali aj výrobu. Konkrétne ide o výrobu komponentov do 3D radarov pre slovenské ozbrojené sily, ktorá bola spustená začiatkom roka. Ešte v auguste 2022 sa zasa štátna firma pochválila spoluprácou s výrobcom lietadiel Aero Vodochody. Na Slovensku sa majú pre stroj L-39NG vyrábať špičky lietadiel či brzdiace štíty.

V ročenke rezortu obrany, pod ktorý opravovne patria, sa píše, že v rámci svojej podnikateľskej činnosti spoločnosť realizovala aj opravy, generálne opravy a modernizácie rôznych typov leteckej techniky od rôznych výrobcov pre domácich a zahraničných zákazníkov. Podnik bol v roku 2019 a 2020 v strate. Dostal sa z nej až v roku 2021, keď dosiahol zisk na úrovni 76-tisíc eur. Vlani mu zisk vyskočil už o vyše 400 percent na 390-tisíc eur.

© Autorské práva vyhradené

182 debata chyba
Viac na túto tému: #munícia #vojna na Ukrajine #zbrojársky priemysel