"Sporným sa stalo navyšovanie tarifných miezd zamestnancov a neadekvátne nízka protiponuka sociálneho partnera v tomto smere. Na druhej strane je tu požiadavka na ďalšie predĺženie týždenného pracovného času zamestnancov z doterajších 35,5 hodín na 37,5 hodín týždenne, s využitím možnosti jej navýšenia vo výnimočných prípadoch – po reálnom zdôvodnení – za osobitný príplatok.
Toto znenie bolo dohodnuté v platnom Dodatku č.5 na jeseň minulého roka," spresnil s tým, že dĺžka pracovnej doby je pre nich zásadná. Čo sa týka platov, kľúčovým článkom je podľa odborárov navyšovanie tarifných miezd zamestnancov nominálnou čiastkou, zabezpečujúcou aj reálny rast ich miezd pre rok 2023.
Čítajte viac Košické oceliarne sa po rekordných ziskoch prepadli do stratyVarga pripomenul tiež, že štrajková pohotovosť nie je štrajk, ale prejav pripravenosti zamestnancov ho zrealizovať, pokiaľ to bude nevyhnutné. „Celý proces kolektívneho vyjednávania vo všetkých otvorených častiach (tarifné mzdy a pracovný čas) hodnotíme ako nesmierne náročný dialóg. Každá strana má svoj jasný cieľ, čo deklaruje pri každom jednom stretnutí. Očakávaný kompromis (win-win) je pritom vždy možný, dôležitý je však aj vzájomný rešpekt a vecná argumentácia,“ dodal.
Hovorca U. S. Steel Košice Ján Bača v reakcii pre TASR uviedol, že rokujú ďalej. „Veríme, že sa bez prispenia tretích strán nakoniec dohodneme,“ uviedol.