Košické oceliarne sa po rekordných ziskoch prepadli do straty

Oceliarne U. S. Steel Košice spolu s dcérskymi spoločnosťami za minulý rok zaznamenali zisk pred úrokmi a zdanením vo výške 444 miliónov dolárov (405,9 milióna eur). Oproti predchádzajúcemu roku je to pokles o 531 miliónov dolárov (485,5 milióna eur). O bilancii informovala americká korporácia U. S. Steel, na svojom webe ju zverejnila košická hutnícka spoločnosť.

06.02.2023 10:37
USS, Kosice U.S. Steel Foto:
debata (3)

Za 4. štvrťrok 2022 U. S. Steel Košice vykázal stratu pred úrokmi a zdanením vo výške 68 miliónov dolárov (62,2 milióna eur). Výrobné kapacity boli využité v tomto období na 47 %, celoročný priemer predstavoval využitie kapacít na 77 %. Investičné výdavky vlani dosiahli 90 miliónov USD (82,3 milióna eur).

Celkovo americká korporácia U. S. Steel za minulý rok hlási plnenie strategických záväzkov, solídny 4. štvrťrok a výsledky v roku 2022 ako druhé najlepšie v histórii s čistým ziskom vo výške 2,52 miliardy USD (2,3 miliardy eur).

Občiansky preukaz Čítajte viac Musíte si vymeniť občiansky preukaz? Koho sa to týka a ako to urobiť? (návod)

V košických oceliarňach boli koncom minulého roka odstavené dve z celkového počtu troch vysokých pecí. Podnik poukazoval na vysoké ceny energií, nízky dopyt na trhu a prudký nárast importov ocele. V priebehu januára v oceliarňach obnovili prevádzku oboch odstavených pecí.

„Môžem potvrdiť, že sú v chode všetky tri vysoké pece. Situácia je však pre vysoké ceny surovín a energií stále málo predvídateľná, aby sme vedeli povedať, ako to bude s vyťažením výrobných kapacít o niekoľko mesiacov,“ uviedol v pondelok pre TASR hovorca oceliarní Ján Bača.

Za pozitívnu správu v tomto smere označil schválenie schémy štátnej pomoci Európskou komisiou pre veľkých odberateľov energií. „To by pomohlo lepšie plánovať náklady. Je to šanca pre Slovensko udržať konkurencieschop­nosť slovenského priemyslu v EÚ,“ dodal.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #energie #zisk #tržby #U.S. Steel