Podnikom boli vyplatené dotácie na energie. Hirman s touto pomocou nie je spokojný

O kompenzácie vysokých cien energií za august a september minulého roka požiadalo Ministerstvo hospodárstva (MH) SR 19.280 firiem. Rezort hospodárstva im v závere roka vyplatil spolu 106,9 milióna eur, uviedla pre TASR hovorkyňa MH Mária Pavlusík. Z finančného balíka vyčleneného na túto pomoc tak rezort vyčerpal necelú tretinu.

02.01.2023 10:27
Karel Hirman Foto:
Minister hospodárstva Slovenskej republiky Karel Hirman.
debata (2)

Výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie na pokrytie zvýšených nákladov na plyn a elektrinu vyhlásil rezort začiatkom decembra a vyčlenil na túto pomoc 360 miliónov eur. „Po štatistickom vyhodnotení žiadostí o dotácie na energie MH SR eviduje celkový počet 19.280 žiadostí v celkovej hodnote 106,96 milióna eur,“ spresnila hovorkyňa.

Kompenzácie štát vyplatil za mesiace august a september vo výške 80 % z ceny silovej elektriny alebo plynu nad stanoveným stropom 199 eur a 99 eur za megawatthodinu. Dočasne poverený minister hospodárstva Karel Hirman nebol po prvých dňoch od vyhlásenia výzvy spokojný so záujmom podnikov a inštitúcií o túto pomoc. Po piatich dňoch o ňu totiž požiadalo iba niekoľko sto firiem. Pomoc bola naviazaná na zdroje zo štátneho rozpočtu na rok 2022 a firmy preto mohli žiadosti podávať iba do 22. decembra.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #firmy #energie #Hirman
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy