Rebríček cien benzínu a nafty v dovolenkových destináciách. Kde tankujeme drahšie a kde lacnejšie?

V letnej analýze sa 356. banka pozrela na to, ako sa vyvíjajú ceny benzínu v obľúbených dovolenkových destináciách.

04.08.2022 11:43
pumpa slovnaft, benzin, tankovanie, nafra Foto: ,
debata (16)

Najvyššie ceny 95-oktánového benzínu sú v severských krajinách – Island (takmer 2,5 eur/l), Nórsko (viac než 2,30 eur/l), Fínsko a tiež Švajčiarko, kde sú ceny okolo 2,25 eur za liter.

Vyššie ceny ako 2,10 eur za liter sú aj v Grécku, Dánsku, Holandsku a vo Veľkej Británii. Do týchto destinácií síce zväčša nechodíme vlastným autom, ale požičanie si auta na dovolenke a cestovanie po okolí je dnes už bežným štandardom. Vo väčšine krajín západnej EÚ sa ceny benzínu pohybujú nad úrovňou 1,9 eur za liter alebo v okolí tejto úrovne. Musíme sa teda pripraviť na to, že výlety autom nás v týchto krajinách vyjdú o niečo drahšie ako u nás, píše banka v tlačovej správe.

Platí to aj pre susedné Rakúsko, kde sa ceny pohybujú okolo 2 eur za liter. Takže pri dovolenkovaní v Rakúsku alebo pri prechode cez Rakúsko si na pumpách priplatíme. Na podobnej úrovni okolo 1,95 eur sa ceny benzínu pohybujú aj v Taliansku, Španielsku a Francúzsku, ktoré sú tiež obľúbenými dovolenkovými destináciami našincov.

Veľa Slovákov smeruje v lete k moru do Chorvátska, kde platí, že budeme tankovať lacnejšie ako u nás. Ceny 95-oktánového benzínu sa tam hýbu v okolí úrovne 1,77 eur/l. Lacnejšie ako u nás natankujeme v Slovinsku, a to za 1,7 eur za liter. Podobne nás vyjde benzín aj v Rumunsku a Bulharsku.

Susedné krajiny

Ako sme už spomínali, najdrahšie natankujeme v Rakúsku. V Českej Republike sú ceny benzínu na podobnej úrovni ako u nás resp. o pár centov vyššie a hýbu sa okolo 1,88 eur. V Maďarsku a Poľsku sú ceny na pumpách nižšie ako u nás, v Poľsku je to 1,55 eur/l a v Maďarsku platí úradná cena pre miestnych obyvateľov zhruba 1,25 eur/l.

Táto cena ale neplatí pre zahraničných turistov, tí platia trhové ceny, ktoré sú niekedy aj vyššie ako na našich pumpách. Podobné ceny ako u nás sú v Nemecku, tiež sa hýbu okolo 1,80 eur/l.

Kde v Európe je benzín najlacnejší?

Najlacnejší benzín je v Turecku, kde zvyknú mnohí našinci dovolenkovať. Takže ak si tam požiačiame auto, na pumpe zaplatíme za liter benzínu zhruba 1,20 eur. Nasledujú úradné ceny benzínu v Maďarsku.

Tretí najlacnejší benzín nájdeme na Malte (cca 1,35). Ceny nižšie ako 1,60 eur za liter sú ešte v Macedónsku a v Poľsku.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #dovolenka #pohonné hmoty