Počasie trápi aj hydinu. Hynie kvôli horúčavám

Súčasné horúčavy trápia nielen ľudí, ale aj hydinu. Uviedol to v súvislosti s dlhotrvajúcimi vysokými teplotami Ľubomír Urban, tlačový tajomník Únie hydinárov Slovenska (ÚHS).

24.07.2022 11:17
hydina kura sliepky maso chov kurca Foto:
Ilustračné foto
debata (2)

Extrémne horúčavy týchto dní podľa neho nútia hydinárov venovať zvýšenú starostlivosť zvieratám, pretože brojlere i nosnice, háklivé na výkyvy teplôt, potrebujú pre svoj život primerané podmienky počas celého roka. „Tie chovatelia zabezpečujú v horúčavách viacerými spôsobmi. Od nočného vetrania priestorov cez klasické ochladzovanie striech hál s kurčatami vodou až po maximálne využívanie klimatizácie v nových, moderných halách," priblížil.

Upozornil, že klimatizácia pre chovateľov hydiny však znamená vyše 20-percentný rast spotreby elektrickej energie. „Aj tak sa nedarí vždy dosiahnuť optimálnu teplotu, ktorá by mala byť v halách so zvieratami na úrovni okolo 20 stupňov Celzia. To má vplyv na ich celkovú úžitkovosť," poznamenal.

slovensky vyrobok, obchod, kvalita z nasich regionov, potraviny Čítajte viac V Kauflande končia známe produkty. Mäso by sme nahrádzali múkou, sťažuje sa firma. Reťazec reaguje

„Chovatelia evidujú zvýšený úhyn a nižšie denné prírastky, v prípade nosníc zaznamenávajú hydinári pokles znáškovosti. Zatiaľ čo v bežných podmienkach dodávajú chovatelia na spracovanie napríklad kurčatá vo váhe približne 2,3 kilogramu, teraz je to len 2,1 kilogramu. Pri morkách klesá váha z priemerných 10 kilogramov na 8,5 kilogramu a pri moriakoch z 18 na 15 kilogramov," spresnil.

Urban dodal, že približne o 15 % je pre horúčavy nižšia aj znáškovosť nosníc vo veľkochovoch. „Slovenskí hydinári však aj v týchto sťažených podmienkach v podobe zvýšených nákladov a zníženej úžitkovosti vyvíjajú maximálne úsilie pre to, aby na trh plynule dodávali kvalitné a zdravotne nezávadné hydinové mäso a vajcia," uzavrel tlačový tajomník ÚHS.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #hydina #počasie #chovatelia #hoúčavy
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy