Podľa šéfa žiarskej hlinikárne Slovalco Milana Veselého sa nepriaznivej situácii vo fabrike dalo predísť. „Ak by sme pred rokom mali rovnaké podmienky a istotu kompenzácií oxidu uhličitého (CO2). Vtedy by si Slovalco zabezpečilo dlhodobý kontrakt na dodávku elektriny," napísal riaditeľ spoločnosti Slovalco vo svojom vyjadrení.
Oceňuje všetko úsilie a prísľuby zo strany vlády za posledné roky. Realita je však podľa neho taká, že Slovensko nezaviedlo rovnakú schému kompenzácie CO2 ako ostatné členské štáty EÚ pre svoj oprávnený energeticky náročný priemysel.
Čítajte viac V Slovalcu príde o prácu 300 ľudí. Je to katastrofa, reaguje Sulík. Budaj sa bráni, hovorí o kampani„Slovalco a jeho majitelia sa dva roky snažili nájsť riešenie, pomocou ktorého by sme mali rovnaké podmienky ako ostatné európske huty. Teraz je už neskoro zabezpečiť si konkurencieschopnosť pre rok 2023. Situácia je tak pre Slovalco naďalej mimoriadne zložitá,“ pokračuje Veselý.
Budaj vinu odmieta
Ministerstvo životného prostredia v nedávnom stanovisku uviedlo, že sa ohradzuje voči trvalej kampani firmy Slovalco, ktorú vedie vedenie podniku s účelom získať výhody štátnej pomoci aj na úkor iných podnikov postihnutým zvyšovaním cien energií.
„Najnovší vývoj, to znamená, odstávka výroby a prepúšťanie sú jednoznačne dôsledkom faktu, že fabrika, ktorá spotrebováva najviac elektrickej energie, si nevytvorila v predošlých rokoch dostatočnú rezervu, ani žiaden iný plán pre prípad zdraženia energií," uviedol evirorezort v tlačovej správe.
Prepúšťanie vo fabrike
Spoločnosť ohlásila prepustenie 300 zamestnancov z celkového počtu 450, pričom konečné číslo zamestnancov, ktorí prídu o zamestnanie, zatiaľ nie je definitívne. Aktuálne ide o priamych zamestnancov. Situácia sa však dotkne priemyslu a subdodávateľov v celom žiarskom regióne. Na výrobu v spoločnosti je naviazaných ďalších približne 2500 pracovných miest.
„To, čo postihlo našu jedinú slovenskú hlinikáreň, sa nedá nazvať inak ako katastrofou,“ reagoval minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).