Budúcnosť vyzerá pre ľudí kriticky, tvrdia odborári v nitrianskej automobilke s tým, že chcú zvýšiť platy

Moderné odbory Jaguar Land Rover pridávajú nové požiadavky k už rozbehnutému kolektívnemu vyjednávaniu s vedením automobilky v Nitre. Dôvodom je prudko sa zhoršujúci vývoj hospodárskej situácie.

04.07.2022 15:45
jaguar land rover, treningove centrum Foto: ,
debata (3)

Budúcnosť vyzerá pre väčšinu ľudí vo výrobných odvetviach kriticky, preto moderné odbory k pôvodným návrhom pridávajú ďalšie požiadavky na poskytnutie rýchlej finančnej podpory. Informoval o tom predseda Moderných odborov Jaguar Land Rover Peter Mrázik.

V automobilke sa práve uskutočňuje kolektívne vyjednávanie, pôvodná zmluva, garantujúca napríklad zvyšovanie platov, vyprší už o tri mesiace. „Všetci čelíme bezprecedentnému zdražovaniu a inflácii, ktorá znižuje našu životnú úroveň. Čakali sme, že po pandémii príde aspoň k stabilizácii, deje sa však opak. Väčšinu príjmu zhltne hypotéka, strava, energie, pohonné hmoty a úverové zaťaženie,“ skonštatoval Mrázik. Podľa neho tento stav môže byť len začiatkom, problém nastane, keď ľudia prestanú vedieť splácať úvery.

Heger, Volvo Čítajte viac Plat od tisíc do dvetisíc. Nájde Volvo dosť pracovníkov a čo to spraví so zárobkami?

Odborári preto požadujú od zamestnávateľa okamžité zvýšenie základu mzdy o 36 eur v čistom, a to nad rámec aktuálne platnej kolektívnej zmluvy. Druhá požiadavka je zvýšenie príplatku za prácu nadčas na 40 percent priemerného zárobku. Tretia požiadavka súvisí s okamžitým vyplácaním základnej zložky mzdy z režimu konta pracovného času. Odborári tiež požadujú prednostné ponúkanie dočasných pracovných pozícií (brigád) pre študujúce deti zamestnancov.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #platy #odborári #Jaguar Land Rover
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy