Pokračovanie článku: Rusko peniaze má, napriek tomu krachuje. Ako je to možné?

Čo to znamená pre Rusko? Skončí vojna?

Ak Rusko dnes po polnoci, respektíve zajtra skoro ráno naozaj zbankrotuje, pôjde podľa Kovandu o prvý bankrot krajiny voči zahraničiu od čias, keď vodca boľševikov Vladimír Iľjič Lenin stornoval cársky dlh po tom, čo v roku 1917 stál na čele Rady ľudových komisárov.

Nakoľko však ide o takzvaný technický bankrot, koniec vojny zrejme tak skoro neprinesie. „Rusko bude mať naďalej možnosť financovať bojovanie na Ukrajine, napríklad cez príjem z vývozu energií, najmä plynu a ropy, do krajín EÚ. Platobná neschopnosť čiže bankrot spočíva teda skôr v tom, že Rusko stratí prístup na medzinárodné kapitálové trhy," tvrdí Kovanda.

Bankrot zvýši Rusku aj poplatky za obsluhu dlhu a predraží pôžičky aj od krajín, ktoré naň sankcie neuvaľujú, napríklad od čínskych investorov. To následne spôsobí, že pre Kremeľ bude ťažké získavať pre Rusko peniaze na investície a zaisťovať ekonomický rast a obyvateľov Ruska čaká hlboký a dlhodobý prepad životnej úrovne. Bankrotový stav Ruska môže totiž podľa Kovandu trvať aj celú dekádu.

© Autorské práva vyhradené

229 debata chyba
Viac na túto tému: #úvery #Rusko #vojna na Ukrajine