Hackeri z Ruska zaostrili na Slovensko. Kybernetické útoky pribúdajú

Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) varuje pred zvýšeným rizikom kybernetických bezpečnostných útokov na Slovensku. Cieľom útokov môže byť najmä infraštruktúra prevádzkovateľov základných služieb a prvkov kritickej infraštruktúry. Informoval o tom na webovej stránke.

21.06.2022 14:53
Toyota - vývoj batérií pomocou kvantového počítača Foto:
Ilustračné foto
debata (1)

Ako vysvetľuje NBÚ, pokračujúca vojna na Ukrajine je príznačná nielen devastujúcimi fyzickými útokmi Ruska na infraštruktúru a obyvateľstvo Ukrajiny, ale aj kontinuálnymi kybernetickými útokmi na infraštruktúru Ukrajiny, ako aj členských štátov Európskej únie a NATO, medzi ktoré patrí aj Slovensko.

„Národné centrum kybernetickej bezpečnosti preto vyhodnocuje riziko kybernetických bezpečnostných útokov na infraštruktúru prevádzkovateľov základných služieb a prvkov kritickej infraštruktúry ako veľmi vysoké," skonštatoval úrad.

Kažimír Čítajte viac Guvernér NBS Kažimír: Mýlili sme sa, ceny budú vyššie, dva roky im platy nebudú stíhať

Na zníženie rizika kyberútokov odporúča NBÚ vykonať preventívne bezpečnostné opatrenia. Ide napríklad o zvýšený monitoring sietí a systémov, kontrolu prístupu tretích strán či zákaz všetkých portov a protokolov, ktoré nie sú potrebné na prevádzku sietí, systémov a služieb. Preveriť treba aj účinnosť zálohovacieho manažmentu a aktualizovať procesy riadenia kybernetických bezpečnostných incidentov. Všetky rady nájdu používatelia na webovej stránke sk-cert.sk.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #hackeri #vojna na Ukrajine #kybernetika