Skládkovanie odpadu zo stavieb bude 5-krát drahšie. Je však aj spôsob, ako ho zhodnotiť

Pri realizácii stavieb vzniká veľké množstvo odpadu, ktorý sa dá opätovne využiť alebo recyklovať. Začiatkom mája parlament posunul novelu zákona o odpadoch do druhého čítania. Ministerstvo životného prostredia v nadväznosti na zákon v týchto dňoch pripravuje i Vyhlášku o stavebnom odpade a odpade z demolácií, ktorá má určiť, ako presne so stavebným odpadom pracovať.

23.05.2022 10:09
rodinný dom, zatepľovanie, rekonštrukcia, stavba Foto:
Ilustračné foto.
debata (4)

Z predstavenej novely zákona vyplýva, že najmenej 70 percent hmotnosti stavebného odpadu, ktorý nie je nebezpečný, by sa malo opätovne použiť alebo recyklovať. Táto povinnosť by sa mala týkať všetkých stavieb nad 300 štvorcových metrov, veľkých developerských firiem, ale aj rekonštrukcií ciest či chodníkov, informuje Združenie výrobcov murovacích materiálov.

Podľa zatiaľ dostupných informácií vyhláška nadväzujúca na zákon určí, ako nakladať a zhromažďovať stavebné materiály, vedľajšie produkty či odpady, ktoré vznikajú pri realizácii stavieb alebo pri demoláciách.

stavba,robotnici,tri veze Čítajte viac Kto zaváha, nebýva. Stavitelia bojujú s časom, materiály dražejú doslova každý deň

Recyklačný potenciál má väčšina odpadov

Požiadavky na zhromažďovanie týchto materiálov sa budú líšiť podľa toho, či sa budú opätovne používať, recyklovať alebo, či sú to materiály a odpady, ktoré obsahujú nebezpečné látky. V prílohe bude uvedený kompletný zoznam, aby bolo jednoznačné, ktoré odpady patria do ktorej kategórie.

Vyhláška zároveň špecifikuje technické normy, ktoré sa týkajú recyklovaných materiálov, technické požiadavky na recyklačné zariadenia a tiež dokumenty, ktoré sa v rámci celého procesu budú musieť viesť.

„Za Združenie výrobcov murovacích materiálov môžeme konštatovať, že naše výrobky majú vysoký recyklačný potenciál. Zo zvyškov murovacích výrobkov dokonca ani nemusí vzniknúť odpad, ale môžu byť priamo zaradené ako vedľajší produkt podľa Vyhlášky o stavebnom odpade a odpade z demolácií, ak pre ne nájdeme vhodné použitie. Ak sú murovacie materiály zaradené ako inertný odpad, je možným spôsobom recyklácie použitie na spätné zasypávanie lomov a podobne. Vlastnosti inertných odpadov určuje vyhláška 382/2018 o skládkovaní odpadov. Vďaka tomu, že majú murovacie materiály minerálnu podstatu, neobsahujú nebezpečné látky, nepodliehajú biologickému rozkladu, nehoria a sú vhodné na opätovnú výrobu, nepredstavujú problém pri snahe dodržiavať nové nariadenia vyplývajúce zo Zákona o odpadoch a príslušných vyhlášok,“ zhrnul Martin Mihál, predseda Združenia výrobcov murovacích materiálov.

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba
Viac na túto tému: #ministerstvo životného prostredia #stavby #stavebný odpad