Potravinári odmietajú obmedzenia vývozu. Sebestačnosť Slovenska je vraj vysoká

Zákaz vývozu komodít a potravín zo Slovenska by ohrozil potravinovú bezpečnosť, myslí si Róbert Kičina z Potravinárskej komory Slovenska.

16.05.2022 11:27
Pšenica, pole, úroda Foto: ,
Ilustračná fotka
debata (13)

Podľa Kičinu by Slovensko nemalo dostatok potravín v tom prípade, ak by k rovnakému kroku pristúpili aj iné členské štátny Európskej únie. Reagoval tak na návrh poslanca parlamentu Martina Fecka (OĽANO), ktorým chce obmedziť vývoz poľnohospodárskych komodít a potravín zo Slovenska. Daný návrh by mal byť zapracovaný do novely zákona o potravinách. Informoval o tom Kičina na tlačovej konferencii.

„Zákaz vývozu potravín a komodít zo Slovenska vnímame mimoriadne negatívne a ako riziko pre slovenských potravinárov, ale aj pre slovenskú bezpečnosť z hľadiska zásobovania potravín," uviedol Kičina s tým, že dôvodom je práve to, že Slovensko je otvorená ekonomika. Z hľadiska potravín dovážame 60 percent potravín, ktoré sa umiestňujú na slovenské pulty.

peniaze Čítajte viac Ceny prelomili ďalšiu hranicu, rastú najrýchlejšie za vyše 20 rokov. Najviac potraviny, benzín a energie (+ grafy)

Na Slovensku však podľa Kičinu máme mechanizmy na zabezpečenie potravinovej bezpečnosti, pričom potravinári nemajú informácie o tom, do akej miery boli zvážené aj tieto možnosti. Konkrétne ide o Štátne hmotné rezervy a o zákon o hospodárskej mobilizácii, v rámci ktorých štát má prostriedky na to, aby oslovil vybraných potravinárov s cieľom riešiť potravinovú bezpečnosť.

„Európska únia funguje so spoločným európskym trhom, ktorý je otvorený a takéto protekcionistické opatrenia nemajú na tomto trhu opodstatnenie ani miesto," dodal Kičina. Potravinári sa obávajú, že pokiaľ by štát zakázal export komodít a potravín zo Slovenska, zásadným spôsobom by vstúpil do fungovania slovenských firiem, čím by ohrozil ich reputáciu a dôveryhodnosť v očiach zahraničných partnerov.

peniaze Čítajte viac Ceny prelomili ďalšiu hranicu, rastú najrýchlejšie za vyše 20 rokov. Najviac potraviny, benzín a energie (+ grafy)

Ako informovala hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová v tlačovej správe, ani samosprávy nesúhlasia s dodatočnými povinnosťami na nahlasovanie vývozu komodít zo Slovenska. Na jednej strane štát prijíma takzvané antibyrokratické balíčky, ktoré majú zbavovať podnikateľov zbytočnej administratívy, na druhej strane zavádza ďalšie povinnosti. Ako príklad uvádza novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorou chce štát zaviesť duplicitné ohlasovanie dovozu potravín z tretích krajín aj na regionálne úrady verejného zdravotníctva, či povinnosť poučenia všetkých zamestnancov o požiadavkách na výrobu a manipuláciu s potravinami a o zásadách hygieny prevádzky, a to aj tých, ktorí nevykonávajú epidemiologicky závažné činnosti.

Podľa prezidenta Potravinárskej komory Slovenska Daniela Poturnaya je neprijateľné, aby sa zavádzali pre potravinárov stále nové administratívne povinnosti. „Vláda Slovenskej republiky, aj poslanci by mali brať ohľad na priority, ktoré si stanovili v Programovom vyhlásení vlády SR a to dodržiavanie legislatívneho procesu založeného na transparentnosti, na dôslednom posúdení a zhodnotení vplyvov, na účelnosti a na dodržiavaní princípu proporcionality, čo v danom prípade určite neplatí. Pokiaľ chceme udržať na Slovensku výrobcov potravín a zároveň ich motivovať, aby investovali do rozširovania výroby, zvyšovanie administratívy a zavedenie neistoty ohľadom možnosti nakladať so svojimi výrobkami je práve cesta opačným smerom,“ uzavrel Poturnay.

Ministerstvo hospodárstva SR však tvrdí, že dlhodobo pracuje na zabezpečení dostatku plynu pre domácnosti ako aj priemysel na Slovensku. „Trasy sú diverzifikované, v lete by malo byť dobudované aj plynové prepojenie Slovenska a Poľska. Ide o severojužné prepojenie Európy, ktoré umožní dodávky plynu z Nórska a cez terminály v Poľsku aj LNG plyn z celého sveta. Táto trasa teda prispeje k ďalšej diverzifikácii zdrojov plynu," informoval agentúru SITA tlačový odbor ministerstva hospodárstva. V júni by na Slovensko podľa rezortu mali pritiecť prvé molekuly plynu na základe kontraktu Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) s ťažiarskou spoločnosťou v Severnom mori. „V súčasnosti plyn na Slovensko prúdi podľa dohodnutých objemov a v súlade s platnými zmluvami. V tejto chvíli nie je teda dôvod na obavy, situácia je stabilná, plynu je dostatok a pokračuje sa v plnení zásobníkov na budúcu vykurovaciu sezónu. Čo sa týka zabezpečenia iných zdrojov energií, v rámci Plánu obnovy a odolnosti je vyčlenených na podporu rozvoja obnoviteľných zdrojov vyše 120 miliónov eur. Rezort už vyhlásil prvú výzvu a prihlásiť sa môžu do nej aj podniky z oblasti potravinárstva," uzavrel rezort hospodárstva.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #Potraviny #Slovensko #vývoz
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy