Vlčan hasí poplach kvôli múke. Zásoby pšenice stabilizujeme, ubezpečuje

Vývoz múky začiatkom roka 2022 bol na priemere posledného kvartálu roka 2021, tvrdí minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan (nom. OĽaNO).

, 12.04.2022 13:14
Samuel Vlčan Foto:
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan
debata

Minister tvrdí, že nerozumie poplašným správam, ktoré hovoria o nedostatku múky na Slovensku. Informoval o tom Vlčan po stredajšom rokovaní vlády.

„Dnes mám stretnutie so zástupcami celej vertikály od výrobcov plodín cez zástupcov mlynárov až pekárov, budú tam aj zástupca reťazcov. Chcem povedať, že situáciu podrobne monitorujeme. Zachytil som správy od predsedu zväzu pekárov a cukrárov, že sa vyváža viac múky. Štatistické údaje, ktoré pravidelne monitorujeme tomu zatiaľ nenasvedčujú, lebo vývoz začiatkom roka 2022 bol na priemere posledného kvartálu minulého roka, takže neviem, prečo takéto správy vznikajú. Treba si uvedomiť, že celková kapacita mlynov na Slovensku je 550-tisíc ton a je využívaná len na 59 percent, čiže sa na Slovensku zomelie približne 322-tisíc ton, z toho približne jedna tretina sa tak či tak vyvezie," uviedol minister.

Milan Krajniak Čítajte viac Vláda pripravila pomoc pre najslabších. Česko, Maďarsko, Poľsko či Nemecko však robia oveľa viac

Keďže je Slovensko súčasťou jednotného európskeho trhu, podľa ministra je samozrejmé, že sa múka aj dovezie.

„Takže je otázne, komu majú poslúžiť takéto poplašné správy, pretože šírenie takýchto poplašných správ je spôsob, ako vyvolávať paniku a destabilizovať spoločnosť. Nie celkom rozumiem ich zámeru, pretože ešte raz, potravinárskej pšenice je na Slovensku dostatok, my pravidelne monitorujeme zostatky na verejných a súkromných skladoch a pšenice je dostatok do ďalšej žatvy," dodal Vlčan.

Pre kompenzáciu vyšších cien potravín však sľubuje legislatívne nástroje pre ministerstvo pôdohospodárstva, aby v prípade nutnosti vedeli zastabilizovať zostatky potravinárskej pšenice na Slovensku, no podla ministra sa zatiaľ k hraničným číslam zostatku múky neblížime.

Za samotným nárastom cien potravín vidí najmä vojnu na Ukrajine. Vláda však sľubuje sociálne najslabších sanovať. Riešením pre potravinárov je výzva v hodnote 170 miliónov do investícií v oblasti potravinárstva.

debata chyba
Viac na túto tému: #Potraviny #pšenica #múka
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy