Celkový objem dôchodkových úspor tak poklesol takmer o štyri a pol percenta, z približne 11,9 miliardy na 11,4 miliardy. V druhom pilieri sporí dokopy približne 1,7 milióna ľudí. Podobná situácia je v podielových fondoch, kde objem financií klesol o tri a pol percenta, takmer z 12,45 miliardy na vyše 12 miliárd eur.
Odborníci však upokojujú verejnosť: krízy a prepady na finančných trhoch tu s nami boli, sú aj budú. Treba vyčkať a nesnažiť sa panikáriť s vyťahovaním uložených peňazí v podielových fondoch či druhom pilieri.
Pavel Škriniar z Katedry podnikových financií Ekonomickej univerzity v Bratislave prízvukuje, že krízy a prepady na finančných trhoch sa diali aj v minulosti a všetky „prehrmeli“. „Krízy sú viditeľné a citlivo vnímané, no ich trvanie je z pohľadu celkového trvania investície zanedbateľné. Súčasná kríza sa, čo sa týka vývoja hlavných indexov, nedá veľmi porovnávať s predošlými krízami. Ide totiž iba o mierny pokles,“ vysvetľuje Škriniar.

Prirodzene, negatívne výnosy vyľakali mnohých ľudí. „Ľudia sú, prirodzene, vystrašení a pýtajú sa, čo majú robiť s investíciami. Niektorí ľudia rozmýšľajú, že predajú časť investícií a vytvoria si hotovostnú rezervu,“ prezrádza finančný odborník Marián Búlik zo spoločnosti OVB Allfinanz Slovensko. Zdôrazňuje, že korekcia na finančných trhoch, akej sme svedkami aj dnes, je absolútne prirodzená. „Nie je dôvod na paniku. Práve naopak, dnes je vhodný čas na cenovo výhodné dokupovanie podielov,“ dodáva Búlik.
Škriniar hovorí, že je dobrou správou, že si ľudia z druhého piliera nemôžu vyberať svoje úspory v zlých časoch. „Dočasné krízy iba umožnia využiť pokles cien pre výhodnejšie nákupy. Výbermi by si dlhodobí sporitelia mohli skôr uškodiť ako prilepšiť,“ tvrdí pre Pravdu.