Ekonomické dopady invázie na Ukrajine sú stále nejasné. Vzhľadom na vývoj existuje niekoľko faktorov, ktoré je potrebné sledovať, aké sú to?

V susednom štáte vypukla otvorená invázia prinášajúca množstvo strát na životoch, ale aj ekonomických škôd. Investori na trhoch okamžite pristúpili k nákupu bezpečných aktív, neistota vytlačila výrazne nahor aj ceny komodít, čo môže vyvíjať tlak na rast cien, informuje Slovenská sporiteľna (SLSP).

25.02.2022 15:21
ukrajina varšava Foto: ,
Ilustračná fotka
debata

Ekonomické dopady či rast hospodárstva sú však závislé od ďalšieho celkového vývoja konfliktu v najbližších dňoch a týždňoch.

Invázia Ruska na Ukrajinu, aj keď sa spomínala ako možnosť, predsa len sa pokladala za menej pravdepodobnú udalosť a ako taká prekvapila Európu, svet a aj trhy. Investori podľa SLSP spustili výpredaj svojich rizikových akciových titulov (napr. Stoxx Europe 600 včera –3%) a začali nakupovať bezpečné aktíva ako sú drahé kovy (napr. zlato +3%) a dlhopisy. Veľký rast nestability ako informuje SLSP priniesol vystrelenie cien komodít ako uhlie, pšenica, ale aj ropa, kde cena preskočila 100 dolárov za barel.

ZSSK: Dostali príspevok 76 284 000 eur Čítajte viac Bezplatnú vlakovú prepravu pre Ukrajincov zavádza na Slovensku ZSSK

Ruská federácia je významným dodávateľom energetických surovín pre EÚ, čo spôsobilo markantné zvýšenie cien plynu (kontrakty na najbližšie mesiace +60%). Pokles výnosov nemeckých a slovenských štátnych dlhopisov nebol až tak veľký – 10-ročné nemecké výnosy klesli o 6 bázických bodov z 0,23 % na 0,17 %, slovenské výnosy klesli z 0,66 % na 0,49 %, informuje SLSP.

Aj keď z hľadiska medzinárodného obchodu nepredstavuje Ukrajina a Rusko významných obchodných partnerov pre Slovensko, Ruská federácia však dodáva na Slovensko podľa informácií až dve tretiny ropy a ropných produktov a viac než 90 % plynu. Ďalší vývoj konfliktu ukáže, ako a do akej miery bude zasiahnutá vzájomná ekonomická spolupráca a výmena tovarov a teda do akej miery bude zasiahnuté hospodárstvo. Okrem toho sa ako hovorí SLSP niektoré slovenské podniky vo veľkej miere spoliehajú na dodávky surovín z východu (napr. železnej rudy).

voronez banka 2 Čítajte viac Ruské banky sankcie príliš neovplyvnia, ako uviedli, fungujú normálne

Vzhľadom na tento vývoj existuje niekoľko faktorov, ktoré je v súčasnosti potrebné sledovať:

  1. cena energií ostane s najväčšou pravdepodobnosťou zvýšená, čo sa bude prelievať aj do cien iných tovarov a služieb, čím by miera inflácie mohla dosahovať vyššie úrovne aj v ďalšom období;
  2. v prípade narušenia dodávateľsko-odberateľských reťazcov a útlmu aktivity v dôsledku vysokých cien vstupov/materi­álov/tovarov môže zároveň dôjsť k poklesu ekonomickej výkonnosti cez zníženie investícií a spotreby domácností – do popredia sa dostáva hrozba kombinácie nižšieho ekonomického rastu a zvýšenej inflácie;
  3. samotné napätie a nestabilita budú negatívne vplývať na rozhodovanie ekonomických subjektov (domácnosti, firmy, investori,…);
  4. vzrastie tlak na verejné financie – nielen prostredníctvom nákladov súvisiacich s konfliktom (ochrana hraníc, azylanti,…), ale aj potenciálna pomoc ekonomike pri zvládaní sťažených podmienok;
  5. pravdepodobnosť skorého zvyšovania sadzieb ECB je o niečo nižšia. Cena peňazí dlhších splatností na trhu však zatiaľ veľmi neklesla, takže trh so sprísňovaním menovej politiky stále počíta, vymenovala SLSP.
debata chyba
Viac na túto tému: #ekonomika #Slovensko #vojna na Ukrajine #dopady