Elektrina a plyn na trhoch prudko zdraželi

Ceny elektriny na trhoch prudko vzrástli. Ako vyplýva z údajov zverejnených pražskou burzou PXE, ceny elektriny s dodávkou na Slovensko na budúci rok vo štvrtok uzatvárali na hodnote 185 eur za megawatthodinu.

25.02.2022 09:45
Rusko / Plynovod / Plyn / Potrubie / Energetika / Foto: ,
Ilustračná fotka
debata (3)

V pondelok sa pritom dala elektrina na pražskej burze kúpiť ešte za 142 eur za megawatthodinu. Uplynulé dni sa elektrina držala okolo hodnoty 140 eur.

Cena elektriny na pražskej burze sa však v súčasnosti pohybuje ešte ďaleko pod úrovňou historických rekordov. Dva dni pred ostatnými Vianocami sa totiž predávala za takmer 330 eur za megawatthodinu. Začiatkom minulého roka sa ale elektrina obchodovala za 55 eur za megawatthodinu.

Vladimir Putin Čítajte viac ANKETA Ekonómovia o vplyve na Slovensko: Vojna zasiahne ceny energií, pôjdu hore palivá a potraviny?

Prudký nárast vien po rozpútaní vojny na Ukrajine zaznamenal aj plyn. Cena plynu na trhu TTF (virtuálny obchodný uzol Title Transfer Facility v Holandsku) aktuálne dosahuje úroveň 124 eur za megawatthodinu. Uplynulé dni pritom cena bola na úrovni okolo 70 eur za megawatthodinu.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #energie #ropa #plyn #elektrina