Prípadná invázia Ruska na Ukrajinu zasiahne najmä dodávky a ceny obilnín

Prípadná invázia Ruska na Ukrajinu sa odrazí na vývoji viacerých trhov, najviac sa však hovorí o energiách a agrokomoditách, v ich prípade najmä obilninách. Očakáva sa, že už teraz vysoké ceny potravín pôjdu omnoho vyššie, ak by vojnový konflikt zablokoval vývoz obilia z čiernomorských prístavov.

23.01.2022 22:50
Rusko Ukrajina vojaci tank konvoj Foto:
Konvoj ruských obrnených vozidiel sa presúva po diaľnici na polostrove Krym, 18. januára 2022.
debata (31)

Podľa údajov Medzinárodnej rady pre obilniny by v sezóne 2021/2022 mala byť Ukrajina tretím najväčším vývozcom kukurice a štvrtým najväčším exportérom pšenice, uviedla agentúra Reuters. Najväčším vývozcom pšenice je zasa Rusko. „Geopolitické riziká v čiernomorskom regióne sa v posledných mesiacoch zvýšili, čo by mohlo zasiahnuť v nasledujúcom období do vývoja cien pšenice,“ povedal Dominic Schnider z UBS.

Ešte dramatickejší vývoj by prípadný konflikt mohol znamenať pre mnohé krajiny Afriky a Ázie. Tie sú vysoko závislé od dovozu pšenice, pričom tú dovážajú najmä z Ukrajiny, uviedol server foreignpolicy.com.

žena, obchod, potraviny, nákup, vozík, ovocie, jablko Čítajte viac Chlieb, rožky, mlieko či mäso. Potraviny odkroja zo zárobkov i dôchodkov

Podľa údajov Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) zhruba polovica pšenice spotrebovanej v roku 2020 v Libanone pochádzala z Ukrajiny. V tejto krajine sa pritom chlieb a iné výrobky z obilnín podieľajú na kalorickom príjme obyvateľov až 35 %, čo znamená, že pre Libanon sú dodávky ukrajinskej pšenice životne dôležité.

Jemen a Líbya dovážajú 22 %, respektíve 43 % z celkovej svojej spotreby pšenice z Ukrajiny. Egypt, najväčší dovozca ukrajinskej pšenice, doviezol v roku 2020 približne 3 milióny ton z východoeurópskej krajiny. To znamená 14 % z celkovej spotreby pšenice v krajine. V Malajzii aj Indonézii zasa 28 % z tamojšej spotreby pšenice tvorila pšenica z Ukrajiny.

Napätie rastie aj na energetických trhoch. Rusko pokrýva zhruba 35 % spotreby zemného plynu v Európskej únii, pričom surovinu dodáva prostredníctvom siete plynovodov. Moskva však tlačí na čo najrýchlejšie sprevádzkovanie nového plynovodu Severný prúd 2, ktorý by mal dodávať plyn z Ruska do Nemecka po dne Baltického mora a obchádzať tak Ukrajinu.

Nemecko zatiaľ projekt necertifikovalo a navyše, nemecká vláda pohrozila, že v prípade invázie na Ukrajinu celý projekt zastaví. Podľa analytika z banky SEB Bjarneho Schieldropa Európe hrozí, že v prípade sankcií Rusko výrazne zredukuje dodávky cez Ukrajinu a Bielorusko a ceny plynu vyskočia na historické maximum, ktoré zaznamenali koncom minulého roka.

Dôsledky pravdepodobne pocítia aj trhy s ropou. Ako uviedla banka JPMorgan, napätie by mohlo viesť k „prudkému rastu“ cien. V tejto súvislosti dodala, že "rast cien na 150 USD (132,18 eura) za barel (159 litrov) zredukuje rast svetovej ekonomiky v 1. polroku tohto roka na iba 0,9 % a naopak, miera inflácie by mohla vyskočiť až na 7,2 %.

31 debata chyba
Viac na túto tému: #Potraviny #Rusko #vojna #Ukrajina